ŞEN; “KENT MÜZESİ, PAMUKKALE-ANKARA KAVŞAĞI’NDA YAPILMALI”

Denizli'de yapılması planlanan müzenin yeri hakkında öneri sunan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, “DENTUROD olarak önerimiz, Pamukkale-Ankara Kavşağı’nda yer alan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ait arsanın ivedilikle bu minvalde değerlendirilmesidir” dedi.

ŞEN; “KENT MÜZESİ, PAMUKKALE-ANKARA KAVŞAĞI’NDA YAPILMALI”

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Denizli'de yapılması planlanan ‘müze projesi’ hakkında açıklamalarda bulundu. Denizli’de yapılması planlanan müze tartışmalarının çok uzun yıllardır devam ettiğini söyleyen DENTUROD Başkanı Şen, “DENTUROD olarak Şehrimizde müze yapılması konusu gündemde tutmaya devam edebilmek ve konuya yeni bir önerme sunabilmek istiyoruz. Öncelikle müzenin anlamını hatırlamakta fayda var. Müze, çok kısa tanım olarak, dünya mirasının korunduğu mekânlardır. Denizli’de sahip olduğumuz, aslında bugün için yarına bırakabilmek adına korumaya çalıştığımız tüm kültürel eserlerimizi korumaya devam edebileceğimiz, bilimsel araştırmalarla inceleyebileceğimiz, ama en önemlisi de öncelikle kendi hemşerilerimizi sonrasında da tüm insanların estetik ve kültürel zevklerinin yükselmesi ve eğitimi için eserleri sergileyebileceğimiz bir mekândır. Elbette Denizli’de müzeler hâlihazırda da vardır. Ancak sayı ve nitelik olarak yetersiz kalmaktadırlar” diye konuştu.

“MÜZENİN İVEDİLİKLE YENİDEN GÜNDEME GETİRİLMESİ GEREKLİLİKTİR”

Denizli’nin sahip olduğu eserlerin çok olduğunu belirten Başkan Şen; “Mevcut müzelerde sergilenenleri çok azdır. Birçoğu depolarda bekletilmektedir. Toplum olarak okuyup yazarak değil daha çok sözlü iletişim kurabilen, değerlerimizi de kuşaklara sözel aktarabilen bir yapıdayız. Belki de bu sebeple ülkemizdeki kültürel faaliyetler yeteri kadar ilgi görmüyor olarak algılanabilir. Ancak biz DENTUROD olarak Anadolu’nun bağrında doğup büyümüş çocuklarımızın, sahip olduğumuz kültürel değerlere sahip çıkacağına inanıyoruz. Bu nedenle Denizli’de yapılması planlanan müzenin ivedilikle yeniden gündeme getirilmesi bir gerekliliktir. Yapılacak müzenin sadece tarihi eserleri koruyan ve sergileyen bir bina olmasından çok, günlük yaşamda da hemşerilerimizi, öğrencilerimizi, gençlerimizi kucaklayabilecek nitelikte tasarlanması gerektiğini düşünüyoruz. Eserlerin sergilendiği alanlar dışında, kültürel faaliyetlere de ev sahipliği yapabilecek sergi, konferans, konser salonu gibi alanlarının olması gerektiğini bu müzenin sanal müze, dokunulabilir müze, mobil müze gibi türleri de bünyesinde barındıran bir yapıda hizmet vermesi gerekliliğine inanıyoruz. Nasıl ki yaz aylarında Antalya’da Aspendos’ta konserler, gösteriler düzenlenebiliyorsa, Denizli’de yapılacak müze kompleksi içerisinde de konserler, gösteriler, sergiler düzenlenebilecek bir kompleks olarak tasarlanması ve faaliyete geçirilmesi, gelecek beklentilerimiz açısından kaçınılmazdır” dedi.

“DENİZLİ MÜZESİ, KENTİ KUCAKLAYABİLMELİDİR”

“Müzeler; bir kentin, bir ülkenin prestij yapıları, entelektüel, kültürel göstergeleridir” diyen Başkan Şen; şunları aktardı: “Müzeler, sadece gelen yabancı turistlerin ziyaret ettiği mekânlar değildir. Bu nedenle Denizli Müzesi; şehrimizin tarihsel, kültürel, etnografik eserlerini, güzel sanatlarını insanımıza eğitici, eğlendirici, düşündürücü bir omurga içinde sunabilmeli, kenti kucaklayabilmelidir. DENTUROD olarak önerimiz, Pamukkale-Ankara Kavşağı’nda yer alan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ait arsanın ivedilikle bu minvalde değerlendirilmesidir. Lokasyon olarak şehre ve Pamukkale, Laodikya antik kentlerine yakınlığı, gerek turistlerin, gerek vatandaşlarımızın gerek öğrencilerimizin, okulların kolaylıkla ulaşmasına imkân sağlayacaktır. Alanın genişliği hem sergileme, hem de biraz önce bahsettiğimizi sanal, dokunulabilir, yaşamın devam ettiği sürdürülebilir müze kavramına uygundur.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner187

banner186