SERACILIĞA BAŞLADI, 8 EV KADININA İLHAM OLDU

Denizlili iş kadını Necla Başoğlu'nun seracılıkta gösterdiği başarı, yaşadığı Çal İlçesi’ndeki 8 ev kadınına da ilham kaynağı oldu.

SERACILIĞA BAŞLADI, 8 EV KADININA İLHAM OLDU

Denizli’nin Çal İlçesi’nde yaşayan ev hanımı ve 2 çocuk annesi Necla Başoğlu, 3 sene önce ziraat odası tarafından düzenlenen ‘seracılık kursu’na katıldı ve bir ay süren eğitimin ardından küçük denemeler yaptı. Çevredekilerin "boşuna uğraşma" sözlerine aldırış etmeyen Başoğlu, zamanla işlerini büyüttü ve 2 yıl içerisinde 2 bin 200 metrekare alana 2 sera kurdu. Eşinin de desteğini alan 43 yaşındaki girişimci kadın, dört elle sarıldığı işinde sezonda 30-40 ton domates üretimi yapıyor. Gününün büyük bölümünü serada geçiren Başoğlu'nun bu başarısı diğer ev kadınlarına da örnek oldu. Örnek aldıkları Başoğlu'nun çalışmalarıyla gurur duyan 8 kadın seracılığa adım attı. "Çal'ın kadın seracısı" olarak tanınan Başoğlu, yol gösterdiği hemcinsleriyle tatlı bir rekabetin içerisinde işlerini daha da büyütmeyi hedefliyor.

“BİR KADIN OLARAK GELDİĞİM NOKTADAN GURUR DUYUYORUM”

Seracılık kursuna başladığında çevresindeki bazı kişilerin bu işi yapabileceğine inanmadığını söyleyen Başoğlu, geçen sürede herkesi şaşırttığını dile getirdi. Başoğlu, şöyle konuştu: “Bir kadın olarak geldiğim noktadan gurur duyuyorum. Şu anda iki ayrı seradan sezonda 30-40 ton domates alıyorum. İnsanlar buraya gelip bakınca beni tebrik etti. Daha sonra arkadaşlarım benim gibi seracı oldu. Benden sonra ilçemizdeki diğer kadınlar da seracılık sektöründe boy göstermeye başladı. Buna ön ayak olduğum için çok mutluyum.” Üretim kapasitesini artırmayı hedeflediğini kaydeden Başoğlu, bunun için araştırmalar yaptığını vurguladı.

“KADIN SERACI SAYISI 8'E ÇIKTI”

İlçede geçmişte yoğun olarak bağcılık yapıldığını belirten Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil, ilçedekilerin şimdi alternatif ürün olarak seracılığa başladıklarını vurguladı. Seracılık serüveninin küçük bir grupla başladığını anlatan Başkan Çil, "Şu anda 250 dekarlık bir sera alanımız oluştu. Arkadaşlara yıl boyunca danışmanlarımız vasıtasıyla destek vermeye çalışıyoruz. Özellikle bayan arkadaşlarımız sera işine merak saldı. Kadın seracı sayısı 8'e çıktı. Her gün yeni talepler gelmeye başladı” şeklinde konuştu.

“NECLA KARDEŞİMİZ BİZE IŞIK OLDU”

Seracılığa başlayan 38 yaşındaki Hatice Deveci, kursa gittikten sonra evinin bahçesinde kendi serasını kurduğunu anlattı. Daha sonra serasını bin metrekarelik alana çıkarttığını vurgulayan Deveci, “Bize ışık olan Necla kardeşimize teşekkür ediyoruz, onun sayesinde girişimci olduk. Bize cesaret verdi. Eşim çalıştığı için serayı tek başıma yürütüyorum” diye konuştu. Seracılığa geçen yıl başladığını belirten Meryem Kocaerkek, bu yıl 20 ton domates ürettiğini belirtti. (AA)

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER