Serinhisar’dan 40 ülkeye leblebi ihracatı

Leblebide Çorum ve Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi’yle birlikte en fazla üretimin gerçekleştirildiği Denizli'nin Serinhisar İlçesi’nden yaklaşık 40 ülkeye ürün satılıyor.

Serinhisar’dan 40 ülkeye leblebi ihracatı

İhracattan aldığı payla diğer merkezlerden ayrışan Denizli’nin Serinhisar İlçesi’nde, Seyfullah Hacı Müftüoğlu Leblebi İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi başta olmak üzere irili ufaklı 160 işletmenin ürettiği yaklaşık 40 bin ton leblebi, Serinhisar Leblebi İmalat Fabrikaları Kooperatifi tarafından pazarlanıyor. 15 bin nüfuslu ilçenin ana geçim kaynağı olan leblebide son yıllarda üretimde artış sağladıklarını belirten Kooperatif Başkanı Cemal Kobaş, bunda ihracatın etkili olduğunu söyledi. Serinhisar'da günlük yaklaşık 110 ton, yıllık ise 30 bin ton civarında sarı leblebi üretildiğini, farklı çeşitlerle bu rakamın 40 bin tona ulaştığını belirten Başkan Kobaş, işletmelerde binin üzerinde kişinin istihdam edildiğini dile getirdi. 2019'da leblebi fiyatlarında gerileme olduğunun altını çizen Başkan Kobaş, bu nedenle 10 bin 500 ton leblebi ihracatından 19 milyon Dolar gelir sağlandığını ifade ederek; “Coğrafi işareti olan Denizli leblebisi yaklaşık 40 ülkeye gönderiliyor” dedi.

LEBLEBİDE YILBAŞI BEREKETİ

Yılbaşı nedeniyle satışların arttığını söyleyen Başkan Kobaş, leblebiye sağlıklı bir ürün oluşu ve uygun fiyatı nedeniyle talebin yüksek olduğunu bildirdi. Başkan Kobaş, “Leblebi doğal bir ürün, hiçbir katkı maddesi yok. Gönül rahatlığıyla herkesin tüketebileceği bir ürün. Leblebimizi ağırlıklı olarak Avrupa ve Orta Doğu ülkeleriyle ABD talep ediyor” diye konuştu.

“İHRACATI ARTIRMAYA ODAKLANDIK”

Leblebi dış satımında en fazla geliri Almanya, İspanya, Yunanistan, Fas ve Suriye'den elde ettiklerini söyleyen Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, diyet menülerinde tavsiye edilen bu ürünü tanıtarak ihracatı artırmaya odaklandıklarını dile getirdi. (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER