'SESSİZ KALMAYACAĞIZ'

'SESSİZ KALMAYACAĞIZ'

İsrail'in Gazze'de barışçıl gösterilere yapan 58 Filistinli’yi şehit etmesi ve ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açması Denizli’de protesto edildi. 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda gerçekleştirilen protestoda konuşan Ak Parti İl Başkanı Necip Filiz, bu olayın kabul edilemez olduğunu söyleyerek; “sessiz kalmayacağız” dedi.
İsrail'in Gazze'de barışçıl gösterilere yapan 58 Filistinli’yi şehit etmesi ve ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açması, 81 ilde olduğu gibi Denizli’de de protesto edildi. 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda yapılan eyleme; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, MHP İL Başkanı Cafer Birtürk, AK Parti’nin ilçe teşkilat başkanları, partililer ve vatandaşlar katıldı. Grup adına konuşan AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Ramazan arefesinde ‘Kanlı Pazartesi’yi unutmayacaklarını söyledi. Filistin’de yaşananların kabul edilemez olduğunu söyleyen başkan Filiz, İsrail’i kınadıklarını bildirerek; “Sessiz kalmayacağız. Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

“FİLİSTİN VE FİLİSTİNLİLER ASLA YALNIZ DEĞİLDİR”
ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açma girişimini tanımadıklarını belirten Başkan Filiz, “ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil; açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik. İsrail’in, şu ana kadar 58 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz” diye konuştu.

“BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Kudüs’te, Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin tarihi hafızalarını muhafaza ettiğinin altını çizen Başkan Filiz, “Bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz. Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız. Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir” şeklinde ifade etti.

“FİLİSTİNLİLER ASLA YALNIZ DEĞİLDİR”
Başkan Filiz, şunları söyledi: “ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım,  ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir. Binlerce Filistinli’nin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.” 

 

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER