Şevik; “Festivali panayır havasından kurtarmalıyız”

Bu yıl 19’uncusu düzenlenecek olan Buldan Dokuma, Kültür ve El Sanatları Festivali’nin son yıllarda festivalin amacının dışına çıktığını ve panayıra dönüştüğünü vurgulayan Belediye Başkanı Mustafa Şevik; “Festivali panayır havasından kurtarmalıyız” dedi.

Şevik; “Festivali panayır havasından kurtarmalıyız”

Bu yıl 19’uncusu düzenlenecek olan Buldan Dokuma, Kültür ve El Sanatları Festivali için çalışmalar sürüyor. Bazı sivil toplum ve siyasi parti ilçe temsilcileri ile belediye meclis üyeleri, oda başkanları ile esnafın katılımıyla oluşturulan Festival Komitesi, Belediye Başkanı Mustafa Şevik başkanlığında toplandı. Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan Başkan Şevik, son yıllarda festivalin amacının dışına çıktığını ve panayıra dönüştüğünü vurguladı. Festivalin panayır havasından kurtarması gerektiğinin altını çizen Başkan Şevik, “Festival; Buldan’a, kültürüne, tarihine, geleneğine yakışır bir festival olmalı. Dokumasıyla, doğal güzellikleriyle, tarihiyle, evleriyle, organik tarımıyla ilçemizin bilinirliğini hem içerde hem dışarıda daha fazla artıracak bir festival amaçlıyoruz. Buldan’da festival havasını 3 gün değil, 360 güne yaymanın arayışı içerisindeyiz. Ben siz sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini ve önerilerini önemsiyorum. Bu nedenle her aşamada sizleri de işin içine katıp hepimizin gönlüne sinecek bir şekilde bu işin altından kalkmalıyız. Sizlerden gelen önerileri önemsiyorum ve uygulama aşamasında da dikkate alınacağından emin olabilirsiniz” diye konuştu.

“BULDAN’IN VİZYON FESTİVALİ OLMALI”

Festivalin ilk olarak 2001 yılında Kar ve Kır Çiçekleri Festivali olarak düzenlendiğini belirten Buldan Doğal Hayatı ve Kültürünü Koruma Derneği Sait Yalçın, 8 yıl devam ettiğini hatırlatarak; “O dönem festival işlevini tamamlamıştı, göl koruma altına alınmıştı. Ama sosyal bir ihtiyaçtı. O dönemin belediye başkanı ile Buldan Dokuma, Kültür ve El Sanatları Festivali’ni yapmaya karar verdik. Sağlık turizmi, termal turizmi var. Buldan doğal güzelliği, termal suları, organik tarımı, tarihi evleri ile büyük bir potansiyel. İşte festival bu yönde şekillenmeli. Bu cevherlerimizi Türkiye’ye hatta Dünya’ya tanıtmalıyız. Buldan’ın vizyon festivali olmalı” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER