Sıcaklar hayvanları daha fazla etkiliyor

Denizli’de Veteriner Hekim Mustafa Kemal Keysan, “Hayvanlar sıcak havalarda 24 saatin üzerinde su içmedikleri zaman hayatlarını kaybedebilir. Bu sıcak havalarda biz sıcağa maruz kaldığımızda klima, duş gibi şeylere baş vuruyoruz ama hayvanların böyle bir imkanı olasılığı yok” dedi.

Sıcaklar hayvanları daha fazla etkiliyor

Denizli’de veteriner hekimlik yapan Mustafa Kemal Keysan, sıcak havaların insanlar kadar hayvanları da olumsuz etkilediğini ve hayvanların özellikle insanlardan daha fazla terlediğini belirtti. Keysan, “Hayvanlar sıcak havalarda 24 saatin üzerinde su içmedikleri zaman hayatlarını kaybedebilir. Sıvı tüketimine daha fazla ihtiyaç duyan evcil hayvanlar için su kabında taze su bulundurulması gerekiyor” dedi.

“HAYVANLAR HAŞERELER İLE DE SAVAŞIYOR”

Denizli’de artan aşırı sıcaklık insanlar kadar hayvanları da etkilediklerini belirten Keysan yaz aylarında hayvan sahiplerine uyarılarda bulunarak dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Hayvanların insanlar kadar sıcak havalarla mücadele edemedikleri vurgusunda bulunan Keysan, “Sıcakla bizim kadar kolay mücadele edemeyen hayvanlar toprak ısısının yükselmesi ile artan haşereler ile de savaşmaya çalışıyor. Bit ve pireden korunmak için düzenli aşılamaya dikkat edilmeli. Hayvanların dillerinden terlemesi solunumu ve kalp atışını hızlandırarak kötü sonuçlara neden olabiliyor. Yaşlı, kısa ve beyaz tüylü hayvanlar genç hayvanlara göre sıcaklıktan daha fazla etkileniyor. Günlük egzersizleri ise sabah erken saatlerde ya da öğleden sonra güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde yaptırılması gerekiyor. Bu sıcak havalarda biz sıcağa maruz kaldığımızda klima, duş gibi şeylere baş vuruyoruz ama hayvanların böyle bir imkanı olasılığı yok. O yüzden hayvanlarda özellikle evde yalnız bıraktığımız ve ya dışarıda yanımızda gezdirdiğimiz hayvanlarda sıcaklığa çok dikkat etmeliyiz” dedi.

“SICAKLARDAN EN ÇOK ETKİLENENLER YAŞLI KEDİLER”

Sıcak hayvanlardan en çok etkilenen hayvanlar ve özellikleri hakkında da bilgiler veren Keysan, “Kediler çok suyu seven hayvanlar değillerdir. Köpekler daha çok suyu seven hayvanlardır. Hayvanlarımızı sadece serinletmek amaçlı bir duşa sokup çıkartabiliriz. Her gün banyo yaptırıyorsak da şampuan kullanmamamız bu açıdan çok önemlidir. Sıcaklardan en çok yaşlı hayvanlar, yaşlı kediler, çok tüylü kediler, kısa burunlu köpekler ve yaşlı köpekler çok etkilenir. Bunlarda dikkat edeceğimiz konular yaşlı köpeklerimizi çok yormamak, günlük egzersizleri illaki yapacaklar günde 30-45 dakika gibi bir yürüyüş makuldür” şeklinde konuştu.

“SULU GIDALAR TÜKETMELİLER”

Hayvanların sıcak havalarda 24 saatin üzerinde su içmediklerinde hayatlarını kaybedebildiklerine dikkat çeken Keysan, “Sıcakta su kaybı çok olduğu için daha sulu gıdalarla beslemek her zaman daha iyidir, kuru mamayı ıslatabiliriz, her zaman önünde taze bir su bulundurmalıyız. Bunların dikkat edileceği nokta taze kemiklerle beslenmesi lazım ya da bunları çok iyi muhafaza edip taze bir şekilde buzluktan çıkardığımız gibi hayvanlara vermemiz lazım. Bit pire kene baya bir artmış durumda toprak ısısının yükselmesiyle bunlar bir artışa sebep oluyor. Yaz aylarında ayda bir maksimum iki ayda bir parazit uygulamalarının yapılması lazım, bit pirenin neden olduğu anemilerden ancak böyle koruyabiliriz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER