“ŞİDDET, TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE DAYALIDIR”

‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Yenişehir Yürüyüş Yolu’nda dernek tarafından organize edilen yürüyüş ve bisiklet sürüşü etkinliğinde konuşan Denizli Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Avukat Jülide Keleş Yarışan, “Şiddet, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalıdır. Bu noktada şiddete karşı toplumsal bir birliktelik olması gerekiyor” dedi.

“ŞİDDET, TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE DAYALIDIR”

Denizli Soroptimist Kulübü, kadına karşı şiddetin önüne geçilmesi amacıyla yürüyüş ve bisiklet sürüşü etkinliği düzenledi. “Kimseyi Arkada Bırakma-Kadına Yönelik Şiddete Karşı Harekete Geç” sloganıyla düzenlenen etkinlik, Merkezefendi İlçesi’nde bulunan Yenişehir Yürüyüş Yolu’nda gerçekleştirildi. Etkinliklere ve amaçlarına ilişkin bilgi veren Denizli Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Avukat Jülide Keleş Yarışan, “Şiddet, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalıdır.

Bu noktada şiddete karşı toplumsal bir birliktelik olması gerekiyor. Bu, sadece kadınların mücadelesi değildir. Eşitliğe ve şiddetin son bulmasına inanan herkesin sorunudur. Etkinliğimizde kullandığımız turuncu rengi, şiddetin olmadığı bir dünyayı kuracağız anlamını taşıyor. Şiddetle kadın ve erkek olmak üzere hepimiz mücadele etmeliyiz. Şiddet uygulayanları teşvik etmekten vazgeçmeliyiz” diye konuştu.

“KADINA ŞİDDET KONUSUNDA CEZALAR ARTTIRILMALI”

CHP Merkezefendi Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Şeniz Süzek Doğan da yürüyüşe katılarak kadınlara destek verdi. Kadına şiddetin önlenmesinin eğitimle gerçekleşebileceğini ifade eden Doğan, ”Maalesef kadına karşı şiddet, son zamanlarda ülkemizde çok fazla arttı. Bu şiddetin önlenmesinin küçük yaşlardan itibaren olacağını düşünüyorum. Babanın anneye, babanın kız çocuğuna bakış açısı çok önemli. Bu konuda eğitimin öncelik olduğunu düşünüyorum.

Bir avukat olarak da aynı zamanda kadına karşı uygulanan şiddetin cezaları maalesef ülkemizde çok hafif. Kadın şiddet gördüğü zaman bir koruma kararı alınıyor; bu sadece bir evrak niteliği taşıyor. Bu konudaki cezaların arttırılarak caydırıcılığının arttırılması gerektiğine inanıyorum. Bugün farkındalık yaratmak adına buradayız. Katılım güzel. Kadının gücü olarak bizler burada bir amaç için, ülkeye bir mesaj için bir araya geldik. İnşallah yetkililer de bunu duyar ve kadına karşı şiddet giderek azalır. Ben buradan tüm kadınlara, uğradığı şiddete karşı sessiz kalmamasını, mücadele etmesini, haklarını armalarını, korkmamaları gerektiğini söylüyorum” ifadelerini kullandı.

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER