Sigarada yeni dönem başladı! Paketler ne renk olacak?

Sigarada ve diğer tütün ürünlerinde yeni dönem bugün itibariyle başlıyor. Eski paketler yerini düz ve standart paketlere bırakıyor. Resimli uyarı paketin ön yüzeyinin yanı sıra arka yüzeyine de konuldu.

Sigarada yeni dönem başladı! Paketler ne renk olacak?

Tütün ve tütün mamüllerinin paketlerinde tek tip standart paket uygulamasına bugün itibariyle geçildi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle tütün ürünlerinin kullanımının azalması hedefleniyor. Bugünden itibaren eski paketlerle üretim yapılmayacak olup eski paketlerin piyasada satışı devam edecek. 5 Ocak 2020 tarihinden itibaren ise piyasada eski tip paket bulunmayacak.

Yeni düzenlenen sigara paketlerinin rengi ise renk skalasında Pantone 448 C rengi olacak. Koyu kahverengi olacak olan yeni paketlerin üzerinde sigara markası, logosu veya ona dair herhangi bir açıklama olmayacak.

UYARI ALANI BÜYÜDÜ

Tek tip olacak yeni sigara paketlerinin üzerinde bulunan resimli sağlık uyarıları bölümü yüzde 65'ten yüzde 85'e çıkarıldı. Uyarılar sadece ön kapakta değil arka kapakta da yer alacak. Aynı zamanda paketlerin üzerinde ''Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattı'' ibaresi yer alacak.

YENİ MESAJLAR OLACAK

Yeni paketlerin üzerinde yer alacak yeni mesajlardan bazıları ise şöyle:

- Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.

- Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.

- Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.

- Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.

- Sigara en büyük inme nedenidir.

-  Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.

- Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.

- Sigara içenler genç yaşta ölür.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER