Sigaraya Zam Geldi! Camel, Parlament, Malbora, Winston, Muratti, Kent ve LM Sigara Fiyatları

Camel, Parlament, Marboro, Winston, Muratti ve LM sigara fiyatları 3 Ağustos 2019 Cumartesi yeni zamlı sigara fiyatları… Hangi marka sigaraya ne kadar zam geldi?

Sigaraya Zam Geldi! Camel, Parlament, Malbora, Winston, Muratti, Kent ve LM Sigara Fiyatları

Ülkemizde milyonlarca vatandaş sigara zammı konusundaki son dakika haberlerini yakından takip ediyor. Dün akşam saatlerinde sosyal medyada yayılan sigaraya zam yapılacağı konusundaki haberlerden sonra sigaraya zam mı geldi sorusunu soran vatandaşlar bazı illerde sigara satmayan bakkalları görünce cep telefonları ile kayıt altına aldı. Bu durum sigara zammı konusundaki beklentileri de arttırdı. Peki yeni sigara fiyatları ne kadar oldu? İşte tüm detaylar…

3 Ağustos 2019 Cumartesi günü itibariyle, sigaraya yeniden zam geldi! Vatandaşlar, sigaraya peş peşe gelen zamların ardından yeniden zamlı sigara fiyatlarını araştırmaya başladı. Bu kez paket başı 3 TL’ye varan zamlarla sigara paketlerinde fiyat yükseldi. Camel, Parliament, Marlboro, Winston, Muratti ve LM sigara fiyatları araştırılıyor.

3 Ağustos itibariyle, Kent ve Rothmans, Viceroy, Pall Mall, Tekel 2000, Tekel 2001, Samsun, Samsun 216 ve Maltepe marka sigaralara zamlar geldi.

Yeni gelen zamlarla birlikte paket başı 3 TL’ye varan artış oldu.

Camel Parliament Marlboro Winston Muratti Lm Sigara Fiyatları Zamlandı mı?

3 Ağustos 2019 itibariyle yeni gelen zamlar Kent, Rothman ve Viceroy gibi markalara geldi. Tekel’den Winston, Parliament, Marlboro ve Winston – Muratti gibi sigara paketlerine zam açıklaması gelmedi. Ancak bu sigaralara da kısa süre içinde yeniden zam yapılacağı düşünülüyor.

WINSTON FİYATI NE KADAR OLDU?

Winston markasının bulunduğu JTI grubu sigara fiyatlarına zam geldi. İşte yeni zamlı Winston sigara fiyatları!

JTI GRUBU

Winston Slender: 15 TL

Winston Deep Blue & Dark Blue: 15 TL

Winston: 16 TL

Camel Slender: 14,5 TL

Camel Rework: 15 TL

Camel: 15 TL

Monte Carlo Slender: 14 TL

Monte Carlo: 14,5 TL LD: 14 TL

3 Ağustos Zamlı Sigara Paket Fiyatları – Yeni Zamlarla Birlikte Güncel Sigara Fiyatları

GÜNCEL SİGARA FİYATLARI…

Marlboro Edge (Blue/Sky): 16 TL

Marlboro: 18 TL

Marlboro Touch (Blues/Grey/Aqua/One): 17 TL

Parliament: 18,50 TL

Muratti: 16 TL

Muratti Blu: 15 TL

Lark: 15 TL

Lark Reserve: 14,50 TL

Chesterfield: 14,50 TL

Chesterfield Mode (Navy/Blue): 14 TL

L&M: 14,50 TL

L&M Mode (Red): 14 TL

Kent Prg. (Blue, Grey, White): 15 TL

Kent D-Range (Blue, Grey, Switch): 15 TL

Kent D-Long (Blue, Grey): 15 TL

Kent Switch: 16 TL

Kent Nano: 18 TL

Rotmans: 14 TL

Viceroy: 14,5 TL

Pall Mall: 14,5 TL

Tekel 2000: 14 TL

Tekel 2001: 14 TL

Samsun: 14 TL

Samsun 216: 14 TL

Maltepe: 14 TL

SİGARANIN ZARARLARI

Sigara içinde en tehlikelileri arsenik (fare zehiri), benzin, kadmiyum (akü metali), hidrojen siyanid (gaz odaları zehiri), toluen (tiner), amonyak ve propilen glikol olmak üzere 4000'in üzerinde kanserojen ve toksik madde bulunmaktadır. Sonuç olarak ciğerlerimizde katran (asfalt) oluşmaktadır.

Sigara bağımlılığının 2 yönü vardır. Fiziksel ve psikolojik bağımlılık. Fiziksel bağımlılığı yapan sigaradaki nikotindir. Psikolojik bağımlılık ise kişiye göre değişir. Kendine güvensiz, sorunlardan kaçan kişiler psikolojik bağımlılığa daha eğilimlidir. Sigaranın içindeki yabancı maddeler dokularda irritasyon ve hasar oluşturur. Buna karşı savunma amacıyla kandan çekilen hücreler iltihap alanına toplanır.

Damarların zamanla daralması ile tüm dokulara gelen kan ve oksijen miktarı azalır. Dokunun beslenememesi sonucunda zamanla hasar gelişir. Aslında en dramatik sonuçlarından biri, içindeki kanserojenlerin en yoğun ve uzun etki ettikleri organlar başta olmak üzere tüm kanserlerin oluşma riskini yükseltmesidir.

SİGARANIN ZARARLARI NE KADAR SÜREDE GEÇER

Uzmanlar uzun zaman sigara kullanmış bireylerin sigarayı bırakmaya karar verdikleri ve bunu uygulamaya koydukları andan itibaren vücudun kendini yenilemeye başladığını söylemektedirler. Bununla birlikte hiç sigara içmemiş gibi olmanın imkânsız olduğunu belirtmekle beraber normal bir bireyin vücut sağlığına ancak 10 yılda geri dönebildiğini açıklamışlardır. Sigarayı bıraktığınızda;

İlk yirmi dakikada nabzınız normal seyrine döner ve tansiyonunuz dengelenir.

8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar, kan oksijeni normal seviyeye ulaşır.

24 saat sonra karbon monoksit vücuttan atılır.

48 saat sonra nikotin vücuttan tamamen temizlenir, cilt kendini yeniler.

2-12 hafta sonunda vücut kan dolaşımı düzenlenmiş olur.

1-9 ay sonunda akciğer hücreleri yenilenmiş olur. Kanser riski yarı yarıya azalır.

10 yıl sonra akciğer kanseri görülme riski sigara içenlerin yarısındaki riske kadar düşer.

10 yıl sonunda kalp hiç sigara içmemiş gibi yenilenir.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN EN ETKİLİ YÖNTEMLER NELER?

Öncelikle sigarayı bırakmak için bir tarih ve bir yol belirlemk gerekmektedir. Son yıllarda sigarayı bırakma konusunda hem toplumsal hem de idari bir çaba görülmekte ve sağlık kuruluşları bu konuda aktif destek sağlamaktadırlar.

1. Anti nikotin hapları: Anti-nikotin hapları, sigarayı bırakma süreciniz için çok yardımcı tedavilerden birisidir. Hap, içerisinde bulunan özel bir madde (bupropion) ile beynin bağımlılık merkezine nüfuz ederek sigaraya ihtiyaç duyma veya isteme uyarılarını engeller. Genellikle ilk üç gün birer tablet ve ardından da ihtiyaca göre arttırarak kullanılır. Başarı oranı ise yüzden 30 civarındadır.

2. Akupunktur yöntemi: Aküpunktür, yüzyıllardır özellikle Asya'da kullanılan başarılı bir tedavi yöntemidir. Tedavi, hastalığın ya da problemin bağlı olduğu merkez noktalarına iğne batırarak, özel yöntemlerle sağlanır. Sigarayı bırakmaya yardımcı olmak için yapılan aküpunktür da ise kulağa bağlı olan 3 farklı noktaya yapılan iğne ile sigaraya duyulan isteğin azalması sağlanır. Aküpunktür başarı oranı yüzde elli civarındadır.

3. Nikotin bandı tedavisi: Nikotin bandı tedavisi, çoğu kişinin kullandığı ve sigarayı bırakmada oldukça etkili olan en çok bilinen yöntemdir. Nikotin bantları cilde yapıştırılarak kullanılır ve nikotin ciltten emilir. Bu yöntemi kullanırken alınacak olan nikotin miktarı, kişinin sigarayı tüketme miktarına göre değişir. Örneğin günde 15 adet sigaradan fazla tüketen bir birey için haftada 21 mg ya da günde 10 adet sigara tüketenlere ise 7 – 14 mg içeren nikotin bantları önerilir. Not: Deri veya sedef hastalığına sahip kişiler için nikotin bandı tedavisi uzmanlarca tavsiye edilmemektedir.

4. Nikotin sakızları: Günde 25 adetten fazla sigara tüketen kişiler için 4 mg, daha az tüketenler için ise 2 mg nikotin içeren sakızlar önerilmektedir. Sakızı 5 ya da 10 kez yavaş bir şekilde çiğnedikten sonra ağız dinlendirilmelidir ve bir sakız 20 dakikadan daha fazla çiğnenmemelidir. Nikotin sakızları, 8 veya 12 haftalık bir kullanım periyodu sonrasında etkisini göstermektedir. Nikotin sakızının başarı oranı ise yüzde 8 ila yüzde 16 arasındadır.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 11:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
serdar verdar
serdar verdar - 2 yıl Önce

Maliyeti 3 tl olan bir paket sigaranin 14- 18 tl. Ye satilmasi utanc verici bir soygunculuktur

Mustafa aydin
Mustafa aydin - 2 yıl Önce

Allah korkusu varmı bu zammı yapanlarda milleti sòmùrúyorlar yazıklar olsun gidişileri yaklaştı ya

onur
onur @Mustafa aydin - 2 yıl Önce

ne Allah korkusundan bahsediyorsun Allah zaten haram bir seyin icilmesini istemez

Selim bayoglu
Selim bayoglu - 2 yıl Önce

Bu kacinci zam garibanin bir sigarası war onuda elinden alıcaksınız be turkiye 2023 sizin icin hayal olacak watandas cevabını verecek iyiki asgari ucreti 2020 yaptiniz gece zam gunduz zam yaziklar olsun size

BU KADAR ACIMASIZ İNSAFSIZCA ZAM YAPIYORLAR BU MİLLET TOPTAN SİGARAYI BIRAKIRSA NE ............ YİYEÇEK BU HÜKÜMET BEN BUNU MERAK EDİYORUM. VARMI BU SORUMA YANIT VEREÇEK BİR DELİKANLI HE VARMI.
BU KADAR ACIMASIZ İNSAFSIZCA ZAM YAPIYORLAR BU MİLLET TOPTAN SİGARAYI BIRAKIRSA NE ............ YİYEÇEK BU HÜKÜMET BEN BUNU MERAK EDİYORUM. VARMI BU SORUMA YANIT VEREÇEK BİR DELİKANLI HE VARMI. - 2 yıl Önce

Yorum üstte yazılı. Görmüşüm oku.

Selma Batur
Selma Batur @BU KADAR ACIMASIZ İNSAFSIZCA ZAM YAPIYORLAR BU Mİ - 2 yıl Önce

Aynen devam et reis zamlara secimde hazinedeki parayı bitirdin şimdi yine milletin cebinde elin düşmene az kaldı zam yapiyorsun içen kaçak alır yine içer sen doğalgazı elektriği yiycegin fiyatlarını düşür insanlar nefes alsın bak sigarayı nasıl bırakıyor yazık hiç bir yer sigara satamiycak ürettikleri ellerinde kalıcak insanları ekmeğinden ediyorsunuz Gerçek ten yazık

Salih yurddas
Salih yurddas - 2 yıl Önce

para yok kasa boş ne yapacak bin vatandaşın sırtına nereye kadar el insaf

Hüseyin alp
Hüseyin alp - 2 yıl Önce

Olmadı REİS Kendi ayağına sıkıyorsun

Sait ucgan
Sait ucgan - 2 yıl Önce

Yazıklar olsun insan sağlığını düşünüyorlarsa gerçekten sigaralari yasaklasınlar satisini kaldırsınlar fabrikalarını kapatsınlar bu kadarda olmaz yeter ettiler artık bu ne yaaaa.

Mehmet Acar
Mehmet Acar - 2 yıl Önce

Fakir fukara nin teselli kaynağını elinden alırsanız vergi ve zamlarla vatandaşı canından bezdirirseniz sosyal patlamayi hazirlarsiniz bu zamlar zulümdür zalimliktir Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın diyeceğim bu


SIRADAKİ HABER