'SIKINTIMIZ ENFLASYONLA MÜCADELE'

'SIKINTIMIZ ENFLASYONLA MÜCADELE'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Tekstil ve Hazırgiyim Sektörleri İstişare Toplantısı’na katıldı. Toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Bakan Zeybekci; “2018 ile ilgili bütün beklentilerimiz pozitif. Sıkıntımız enflasyonla mücadele” dedi.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ‘Tekstil ve Hazırgiyim Sektörleri İstişare Toplantısı’ düzenledi. Colossae Termal Otel’de gerçekleştirilen toplantıya; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başta olmak üzere; AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Türkiye İhracatlar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen sektöre yön veren isimler katıldı.  Türkiye İhracatlar Meclisi (TİM) Başkanvekili Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, toplantının açılış konuşmasını yaptı. Başkan Kocasert konuşmasında; “Biz tekstil ve konfeksiyon sektöründe önemli bir yere sahibiz. Ülkemiz dünya ticaretinden binde 9 civarında pay alırken; Denizli öyle bir sektöre sahip ki dünya ticaretinde neredeyse yüzde 4’e yakın bir pay alıyor. Yani ülkemiz ortalamasının 4 katı civarında bir dünya ticaretinden pay alıyoruz. Dünyadaki hatta Avrupa’daki en önemli oyuncu; ev tekstili sektörü. Ev tekstili denince de akla önde gelen kentlerden bir tanesi Denizli gelmekte” ifadelerini kullandı.

“5 YIL İÇERİSİNDE İHRACAT ALIŞKANLIKLARI YÜZDE 50 ORANINDA DEĞİŞECEK”
Başkan Kocasert’in ardından kürsüye çıkan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; “Elektronik ticaret diye bir çılgınlık var. İhracat alışkanlıklarının, yükleme ve ödeme sistemlerinin önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 50 oranında değiştiğini göreceğiz. Yine binlerce sipariş gelecek ama teslimatı ve sevkiyatı tek tek olacak. Bir marka internet ortamında devamlı olarak size ürün göndermeniz gereken adresleri söyleyecek. Dünyanın dört bir tarafından size teslim adresleri gelecek. Bunlarla ilgili sevkiyat sistemleri oluşturacaksınız. Bu döneme doğru hazırlanacağız” diye konuştu.

“SIKINTIMIZ ENFLASYONLA MÜCADELE”
“2018 ile ilgili bütün beklentilerimiz pozitif. Sıkıntımız enflasyonla mücadele” diyen Bakan Zeybekci sözlerine şöyle devam etti: “Bütün bunları yaparken büyümede, ihracatta, yeni destek ve teşviklerde, yeni destek mekanizmalarının hayata geçirilmesinde tam gaz yola devam ederken enflasyonla mücadelede de elimizi çekmeyeceğiz. Bizim bir elimizde maalesef enflasyonla mücadele üzerinde duracak. Aşırı oynak gıdanın enflasyon üzerindeki etkisini minimize etmek için çok önemli bir paketi yakında Başbakanımız Binali Yıldırım'ın açıkladığını göreceksiniz. Üretimden tüketime kadar çok önemli bir bölümü entegre bir şekilde desteklediğini, teşvik ettiğimizi, o alanı güvence altına almamızla ilgili, çok önemli bir alanı destek kapsamına alacağımızı göreceksiniz.” Toplantının ardından Bakan Zeybekci’ye TİM Başkanvekili DENİB Başkanı Süleyman Kocasert tarafından katılımlarından dolayı teşekkür hediyesi takdim edildi.

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER