Sınav stresi nedir, nasıl atlatılır? İşte Sınav kaygısını yenmenin yolları…

1 Haziran’da Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek öğrencilerde sınavın yaklaşmasıyla birlikte oluşan kaygıyı yenmenin yollarını anlatan Psikolog Arzu Ceylan, “Ne istediğini, neler yapabileceğini bilerek, kendine güvenerek sınava girmeleri faydalı olacaktır. Öğrenciler bunun sadece bir sınav olduğunu, eğitim hayatlarında önemli bir belirleyici olmasına rağmen sınavın hayat memat meselesi olmadığını bilmeliler” dedi.

Ortaokul son sınıf öğrencileri 1 Haziran’da Liseye Geçiş Sınavı’na girecek. Bir yıl boyunca iyi bir liseye gidebilmek için emek veren öğrenciler, sınavın yaklaşmasıyla birlikte strese ve kaygıya kapılıyor. Sınav stresini ve kaygıyı yenmenin yollarını anlatan Psikolog Arzu Ceylan; “Sınava az bir süre kaldığı için bu süreçte öğrenciler tekrar tekrar konuları gözden geçirmekten ziyade, eksiklerini tamamlayıp daha fazla soru çözebilirler. Olumlu sonuçlar çıkaracağına inanmaları ve kendilerini psikolojik ve fizyolojik açıdan hazır hissetmeleri çok önemli. Bu noktadan sonrası psikolojik bir mücadeleyi gerektiriyor. Ne istediğini, neler yapabileceğini bilerek, kendine güvenerek sınava girmeleri faydalı olacaktır. Öğrenciler bunun sadece bir sınav olduğunu, eğitim hayatlarında önemli bir belirleyici olmasına rağmen sınavın hayat memat meselesi olmadığını bilmeliler” dedi.

“AİLELER FARKINDA OLMADAN ÇOCUKLARA KAYGI AKTARIYOR”

Sınav stresi yaşayan öğrencilere ailelerinin destek olması gerektiğini de vurgulayan Ceylan; “Aileler farkında olmadan çocuklara kaygıyı aktarıyorlar. Her şeyden önce sınava öğrencinin girdiğini unutmamalılar. ‘Sınavcıyız’, ‘hep beraber sınava giriyoruz’, ‘bu sene sınav bizim için çok önemli’ ve ‘hayatımızı sınava göre yaşadık’ gibi duygular çocuklarımızın maalesef bu sınavın anne ve babalarının memnuniyeti, onlara olan sevgisinin ispatıymış gibi algılamalarına neden oluyor. Sınavdan öte çok daha büyük anlamlar yüklemelerini beraberinde getiriyor. Aileler çocuklarına bunun sadece bir sınav olduğunu, elinden geleni yaptığına inandığını ve ona güvendiğini hissettirmeliler. Sonuç ne olursa çocuğuna olan sevgisinin, inancının, ilgisinin ve beklentisinin değişmeyeceğini, bu süreci birlikte atlatacaklarını aktarmalılar” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER