“Şirket kurup gelecek yılın planlamasını şimdiden yapacağız”

Kiraz üreticilerinin sesini duyurmak amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek; “Şirket kurup gelecek yılın planlamasını şimdiden yapacağız. Artık Honazlı hiçbir üreticimiz mağdur olmayacak” dedi.

Geçen yıl tüccar tarafından kilosu 40 liraya alınan kirazın kilosu, bu yıl alım 30 liraya düştü. Girdi maliyetlerinin yüksekliği ile çaresiz kalan ve kirazın kilo maliyetini 23 lira olarak açıklayan üreticiler, seslerini duyurmak için Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Honaz Belediyesi Yaş Meyve Sebze Alım Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına; Başkan Kepenek’in yanı sıra, CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Honaz Ziraat Odası Başkanı Hasan Yelek, Honaz Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Ramazan Erbil ve üreticiler katıldı. İlçede 15 bin dekar alanda bin 500 çiftçinin kiraz üretimi yaptığını belirten Honaz Ziraat Odası Başkanı Hasan Yelek, “Kiraz hasadına başladık. Geçen yıl 40 lira olan alım fiyatı bu kez 30-35 lira seviyelerine düştü. Üretim sürüyor. 1 kilogram kirazın bize maliyeti 23 lira. Gübre ve mazot başta olmak üzere tüm girdi maliyetleri zamlandı. Yevmiye fiyatı geçen yıl 120 lirayken, bu yıl 250 liraya kadar çıktı. Bir işçi günde 50-60 kilogram kiraz toplayabilir. Böyle olunca kiraz toplama maliyetimiz 5 lirayı buluyor. Bu yıl rakam neden 30 -35 liralara düştü biz de anlayamadık. Biz destek istiyoruz. Gece-gündüz üretmeye devam ediyoruz. Artık ürettiğimizin karşılığını almak istiyoruz. Böyle giderse birçok Honazlı kiraz üreticisi bahçelerini sökecek. Biz, bu giderleri karşılayamıyoruz. Birlik, kooperatif ya da şirketleşme yoluna gitmemiz gerekiyor. Hep birlikte hareket etmeliyiz. Hep birlikte güçlüyüz. Böylece ürünümüzü kendimiz pazarlayabiliriz. İhracatçı firmalarla da görüşeceğiz. Pazarlama işini üretenler olarak biz yapmalıyız” diye konuştu.

“HONAZLI HİÇBİR ÜRETİCİMİZ MAĞDUR OLMAYACAK”

Üreticinin içinde bulunduğu durumu rakamlarla destekleyen Belediye Başkanı Kepenek; “Mazot 26 lira oldu. Yevmiye 250 liraya çıktı, gübre 13 bin 250 lira oldu. Elektrik fiyatlarına zam geldi. Kiraz geçen yıl 40 lira. Bu yıl 30 lira. Girdiler yüzde 300 artmış. Kiraz yüzde 25 düşmüş. Bu çiftçi nasıl üretecek? Nasıl satacak? Kirazın kilo maliyeti 23 lira. 30 liraya satacak olan üretici, kalan 7 lira ile gelecek yılın planlamasını nasıl yapacak? Devlet, kiraz üreticisinin sorunlarına çare olmalı. Olmazsa biz belediye öncülüğünde bir işletme kurarak pazarlamaya hazırız. Bugün itibariyle düğmeye bastık. İlk adımımızı attık. Önümüzdeki yıl sizi birkaç kişinin iki dudağının arasından çıkan fiyata muhtaç etmeyeceğiz. Neden kaybeden hep üretici olsun? 1 saatte ürün toplanıyor. Ancak tam 12 ay o ürüne hazırlık yapılıyor. Serbest piyasanın bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler ekolünün artık üreticiyi ezen bir yapıdan destekleyen bir yapıya dönüşmesi gerekiyor. Her şey pahalanırken, kiraz fiyatları neden düştü? Honazlı üretici 17 bin ton ihracata kiraz gönderiyor. Ülkeye ve ilçe ekonomisine yüksek değerde katkı sağlıyor. Bizim başka yapacak işimiz yok. Şirket kurup gelecek yılın planlamasını şimdiden yapacağız. Artık Honazlı hiçbir üreticimiz mağdur olmayacak” dedi.

“HONAZ BELEDİYESİ ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Honaz Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Ramazan Erbil; “Birlik bugünler için var. Üye sayımız 25’e kadar düştü. Keşke bin, 2 bin üyemiz olsaydı da sesimiz daha gür çıksaydı. 25 üye ile ne yapabiliriz? İnşallah bugünden sonra Honaz Belediyesi ile el ele vererek daha da güçlü bir şekilde üretime ve üreticiye sahip çıkacağız” diye konuştu.

“HONAZ BELEDİYESİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK”

Türkiye’de tarımla uğraşanların sayısının 500 binden aşağı düştüğünü söyleyen CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Çiftçilik yapmak artık çok zor. Üretemezsek yaşayamayız. Bunu pandemi döneminde daha iyi anladık. Üreticiye destek olunmalı ve önünü açmalıyız. Üretim planlaması yapılmalı. Honaz Belediyesi ‘Derman Belediyecilik’ örneği ile yola çıkarak gerekeni yapacaktır. Çiftçinin yüzünün güleceği bir ülke için doğru sistem şart. Siz üreticiler önce kendinize sahip çıkacaksınız. Birlik olmalıyız. Biz üzerimize düşeni yapacağız. Üreten insanları baş tacı yapmalıyız. Devlet de bu işin arkasında olmalı. Bu birliktelik daha da güçlenmeli.”

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2022, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER