Sivas Katliamı’nın 26’ncı yılında, 35 can anıldı

2 Temmuz 1993 yılında, Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 35 can için, anma etkinliği düzenlendi. Anadolu Aleviliği Dayanışma ve Kültür Derneği ile Ege Tahtacı Kültür Dernekleri işbirliğinde düzenlenen anma programına katılım da yoğun oldu.

Sivas'ta, 2 Temmuz 1993'te Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri'ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu yaşamını yitiren 33 aydın ile 2 otel görevlisi, kentte düzenlenen programlarla anıldı. Anadolu Aleviliği Dayanışma ve Kültür Derneği ile Ege Tahtacı Kültür Dernekleri işbirliğinde düzenlenen anma programına, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Dernek Başkanları ve vatandaşlar katıldı. Anma programında yanarak hayatını kaybeden 35 kişinin isimleri tek tek okundu, salonu dolduran vatandaşlar hep bir ağızdan ‘Yaşıyor’ dedi.

“35 CANIMIZI UNUTMADIK”

Anma programında konuşan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan; “Bundan tam 26 yıl önce şeriat isteyen, insanlıktan yoksun bir grubun, sanatçımızı, aydınımızı diri diri yakması ile başladı Sivas katliamı. Orada attıkları slogan neydi biliyor musunuz? ‘Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu. Sivas’ta bitecek. Ve bu insanlar diri diri yakılacak.’ Bugün ise üzerinden tam 26 yıl geçti. Bu insanların tek suçu aydın olmaktı, insanları aydınlatmaktı, sanatla ve bilimle uğraşmaktı. Asıl acı olan; o gün ki katliamda önlemini almayanlar, maalesef yargı sürecinde de gereken önlemleri almadılar. ‘Sivas Katliamı’ insanlık suçu sayılmadı. Birçok katil cezasız kaldı. En acısı da Sivas katliamı zaman aşımına uğratıldı. Ayrıca devlet bu katillerin birçoğunu önemli görevlere getirdi. Bunun üzerine sizler, bizler bu katliamın yapıldığı Madımak Oteli’ni müze haline getirmek, insanların her yıl buraya gidip acısını yaşamasını istedik. Defalarca başvuru yapmamıza rağmen maalesef Madımak’ın müze olma talebide her ne hikmetse bu iktidar tarafından defalarca reddedildi. İşte şimdi bizlere düşen bu 35 canı diri diri yakan katillerden o hesabı sormak. Ama biz onlar gibi olmayacağız. Biz onlara karşı kağıtla, kalemle, bilimle sanatla, Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden giderek, aydınlanmayla bir yerlere gelerek onlardan hesap soracağız. Yanan canlara buradan selam olsun. Onları hiç unutmadık. Aklayanları da, yakanları da asla unutmayacağız ve bir gün hesap soracağız” diye konuştu.

“26 YIL ÖNCE İNSANLIK YANDI”

Anma programına katılan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik de; “Ebediyete giden 35 canımızı saygıyla anıyor, yad ediyoruz. Yanan şairlerimiz, yazarlarımız, ozanlarımız değildi. 26 yıl önce o gün insanlık yandı. En büyük ayıp ta, faillerinin zaman aşımına uğraması oldu. O nedenle hepimiz yangın yeriyiz. Yüreğimiz hala yanmakta. Ama Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinde laik Türkiye Cumhuriyeti 35 canlar değil, binlerce can da olsa ilelebet laik ilelebet payidar kalacaktır” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN 35 CANIMIZI ANACAĞIZ”

Ege Tahtacı Kültür Dernekleri Genel Başkanı Diş Hekimi Gökhan Çankır da anma programı ile ilgili şöyle konuştu; “26 yıl sonra bugün, yanarak can veren 35 canımızı anacağız. Madımak Oteli önünde yaşanan ve tarihe Sivas Katliamı olarak geçen acı olayın üzerinden tam 26 yıl geçti. Yarası, hafızalarda ve kalplerde ilk günkü kadar taze olan Madımak-Sivas katliamının 26. yıldönümünde 35 canımızı anmak için program düzenledik. Sanırım Sivas Katliamı’nı sadece şu cümle ile anlatabiliriz; ‘Hasret Gültekin - Rüzgarın Kanatlarında’”

“O GÜN ORADA İNSANLIK YANDI”

“Bu gece 35 canımızı anacağız” diyerek sözlerine başlayan Pınarkent Anadolu Aleviliği Dayanışma ve Kültür Derneği Saymanı Metin Çam; “Katliamın yapıldığı gün denince aklımıza insanlığın yandığı gün geliyor. Orada evet 35 canımızı yitirdik ancak insanlık yandı o gün orada. Bundan sonrada bir tek canımızın tek bir saçının teline zarar gelmesin. Umudumuz budur” ifadelerini kullandı.

“HAYALİMİZ KARDEŞÇE YAŞAYAN BİR ÜLKE”

Dernek üyesi Cahit Yılmaz ise; “Ben 11 yaşında, daha bir çocukken televizyonun karşısında ağlayan ailemle hatırlıyorum Sivas’ı. O gün başlayan gözyaşları, benim içimde akmaya hep devam etti. Bugün 37 yaşındayım ancak hala 12 yaşındaki Koray’ın bedeni benim gözümün önüne geliyor. Bu acı bizde bitmez ama biz bu acıyı bir intikam vesilesi olarak görmüyoruz. Biz bu ülkenin kurucu unsuru olarak, bu ülkede ki herkesle eşit yurttaşlar olarak yaşamayı diliyoruz sadece. Tek amacımız, tek beklentimiz bu. Bizim hayalimiz kardeşçe yaşayan bir ülke” cümlelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından 26 yıl önce Sivas Madımak Oteli’nde yanarak hayatını kaybeden 35 can, semah gösterileri ve söylenen türkülerle anıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER