SKANDAL İDDİALARININ GÖLGESİNDE DENİZLİ'DEN KILIÇDAROĞLU GEÇTİ

 SKANDAL İDDİALARININ GÖLGESİNDE  DENİZLİ'DEN KILIÇDAROĞLU GEÇTİ

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Denizli’ye CHP Lideri Kılıçdaroğlu geldi ve kentte bütün gün kaldı. Kılıçdaroğlu’nun Denizli ziyaretinin ana programı 7 katlı yeni parti il binasının açılış töreni idi. (İl Başkanı Sancar’a göre bu il binası bölgenin ve hatta Türkiye’nin en büyüğü idi) Kısacası Denizli’den Kılıçdaroğlu geçti ancak, bu ziyaret sırasında da Denizli CHP yine kendi içinde ısındı ve adeta fokur fokur kaynadı. Ziyaret günü ve ziyaretin ardından kulisler ardı arası kesilmeksizin sıralandı.

SANAYİ VE TİCARET ÇALIŞTAYI’NA KAÇ İŞADAMI KATILDI?
Denizli Lavin Otel’de düzenlenen ve Kılıçdaroğlu’nun konuşmacı olduğu “Sanayi ve Ticaret Sayıştayı’na” bazıların göre 30 işadamı, bazı çevrelere göre ise yalnız 18 sanayici katıldı. Sanırız; 18-30 kişi ile bu toplantının adına “çalıştay” demek pek doğru olmadı.  CHP Lideri Kılıçdaroğlu için Denizlili “kanaat önderleri” ile bir toplantı planlanmıştı. Ancak bu toplantıya katılan STK başkanları ve kanaat önderlerinin sayısı da 3-5 rakamını geçmemişti. Bu toplantılara katılımın az olmasının “AK Parti veya İktidar Partisi’in baskısı ve korkusu olduğu” iddiası da ortalıkta dolandı.

BU ROZET SKANDALI İDDİASI NEYİN NESİ?
Lavin Otel’deki toplantıya katılan parti yöneticileri ve üyelerine “CHP rozetlerini çıkarmaları” yolunda uyarıda bulunulduğu iddiası da, CHP liderinin Denizli ziyaretinin ana kulisleri arasında yer aldı. Hatta CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Sedat Demirci’nin önce rozetini çıkardığı ve ardından içeride yeniden taktığı da öne sürüldü. Ancak Sedat Demirci bu iddiayı yalanladı ve “Hiçbir güvenlik gücü ile korumanın rozetini çıkarmam konusunda beni uyarmadı” dedi.

Ancak Demircioğlu, “Bu baskı ve korku ortamında iş dünyasından insanların çalıştaya daha rahat gelmeleri için, toplantının yapılacağı mekanda ‘rozetlerimizi çıkaralım, işadamlarını ürkütmeyelim’ sözlerinin edildiğini ise doğruladı.

İL BAŞKANI, MELİKE BASMACI İSMİNİ NİYE ANONS ETMEDİ?
CHP İl Başkanı Teoman Sancar, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun açılışın yapılacağı parti binası önündeki miting alanında kürsüye çıkmasından birkaç dakika önce anonsa başladı. Bu anonslarında; Denizli Milletvekillerimiz “Kazım Arslan ve Gülizar Biçer Karaca burada” duyurusu yapan CHP İl Başkanı Sancar her nedense meydanda bulunan CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı ismini es geçti. İl Başkanı Teoman Sancar’ın bu tavrı Denizli CHP’de tepkilere yol açtı ve “skandal” sözleri ile yorumlandı. Olayın arka planındaki gerekçe ise duyan herkesi şaşkına çevirdi.

“BAĞIŞ YAPMAZSAN ADINI ANONS ETMEM”
Anlatılan kulis haberlerine göre; CHP İl Başkanı Teoman Sancar’ın bu davranışı ve bu “skandal uygulamasının” ardında yatan gerekçenin öyküsü ise şöyle imiş; “İl Başkanı Sancar yeni il binasını yaparken, işadamları ve sponsorlardan bağış ve yardımlar toplar. CHP Denizli Milletvekilleri ve PM üyesinden de belli rakamlarda yardım parası ister. Bu rakam iddiaya göre Melike Basmacı’dan gelmez. Bunun üzerine İl Başkanı Teoman Sancar ‘sen bu parayı ödemezsen ben de açılışta Genel başkanımızın yanında kürsüden senin adını anons etmeyeceğim’ der. Ve Sancar; geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirilen açılış töreninde de bu söylediğini yapar ve ‘vekillerimiz” anonsunda Melike Basmacı isminin ‘es’ geçer..”

Evet, bu yapılan bazı CHP’lilere göre skandaldır. Hem de büyük skandal.. parti içi bir meseleyi genel başkanın da katıldığı bir organizasyonda “iddialaşan çocuklar” gibi uygulamaya sokan CHP Denizli İl Başkanı Teoman Sancar’ın yaptığı bize göre de hiç doğru değildir. Ya sizce..

AÇILIŞ MİTİNGİNE KATILIM NİYE ÇOK AZ OLDU?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 12 saatlik Denizli ziyareti ve parti binası açılış töreni ve Açıkhava toplantısına katılım nedense çok düşük oldu. Aydın-Manisa-Uşak-Burdur gibi illerden katılımların da gerçekleştiği açılışta, kürsünün kurulduğu parti binasının önünde toplanan kalabalığın sayısı bin (1000) rakamının belki de biraz üzerinde oldu. Oysa; 20 bin üyesi olan Denizli CHP’nin ilçelerden (komşu il ve ilçelerden) katılımlarla bu sayıyı 20-30 bine çıkarması işten bile değildi. Kısacası Genel Başkanlı açılış; “coşku ve heyecandan yoksun” ve biraz da sönük oldu.

EN BÜYÜK ALKIŞI KARACA ALDI
Ancak bu mini miting öncesi yapılan anonslarda en fazla alkışı (Kemal Kılıçdaroğlu dışında) CHP PM Üyesi Gülizar Biçer Karaca aldı. Karaca parti binası önünde toplanan CHP’lilerin adeta sevgi gösterisiyle karşılandı.

CHP BÜYÜKŞEHİR’E KİMLER ADAY?
Geçen hafta Genel Başkanını ağırlayan Denizli CHP’de şu sıralar gündemin baş konusu; “CHP’nin büyük şehir belediye başkan adayı kim olacak?” sorusu üzerine olan kulisler.. CHP’nin ağır topu ve ünlü ismi Adnan Keskin ile başlayan “CHP’de Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olmalı?” tartışmaları; bu makam için adaylığa yakıştırılan veya bu işe soyunmaya gönüllü muhtemel isimlerin de bir bir ortaya çıkmasına yol açtı. Adnan Keskin dışında bu isimlerin başında, son 3-5 yıldır gelen isim ise CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı’ydı. Basmacı; “sokağın” tasvip ettiği ve alkışladığı bir politikacı olarak dikkat çekerken, politikanın ustası Adnan Keskin’e benzeyen yönleri ile (sokağın gözdesi olması açısından) adından bahsettiriyordu. Denizli’de herkes CHP Milletvekili Basmacı’nın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olarak Aydın Belediye Başkanı “Topuklu Efe” Çerçioğlu’dan sonra, “Yazmalı Efe” lakabıyla bu seçime girmesini gönülden temenni ediyordu ve halen de ediyor. Son seçimin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın da, yeniden büyükşehir başkan adaşlığına soyunabileceği gelen haberler ve iddialar arasında yer alıyor. Önceki yıllarda adı büyükşehir başkan adaylığı için geçen Adil Demir de Denizli CHP’de kulislerde adı geçen 5 Büyükşehir Aday Adayı’ndan biri. Şimdi sıkı durun: Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için kulis yapan, plan kuran isimlerden biri de yine iddialara göre; CHP İl Başkanı Teoman Sancar.

BİR İDDİA; TEOMAN SANCAR’IN “BÜYÜKŞEHİR ADAYLIK PLANI”
“Artık bu Denizli’de yerel yönetimi alalım” diyen CHP Denizli örgütleri şu sıralar “Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı hangi aday isimle kazanabiliriz?” diye sorup ve bu konuda kafa yorarken, İl Başkanı Teoman Sancar’ın da bununla ilgili bir “A” Planı’nın bulunduğu öne sürüldü.. Ancak CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu’nun bununla ilgili bir kararı var. “Mevcut Parti Yöneticileri Aday Olmayacak..” İşte Sancar’ın planı da ortaya atılan iddialara göre burada başlıyor. Sancar şimdilerde yapılacak İl Kongresinde önce; “Yeniden aday olacak ve seçimi alacak. Ardından da zamanı geldiğinde İl Başkanlığı’ndan istifa ederek Büyükşehir Başkan Adaylığını açıklayacak..” Peki, bu planda Sancar’ı kim ve kimler destekliyor? (İl Başkanlığı’nda  iddiaya göre Vekil Arslan ve PM Üyesi Karaca destekliyormuş) Pamukkale İlçe Başkanı Osman Tabu’nun bu senaryoda Sancar’ın yanında olduğu öne sürülüyor. Buna bağlı olarak, Aralık 2017 veya Ocak 2018’de yapılacak CHP Denizli İl Kongresi’nde Tabu’nun Teoman Sancar’ın yönetiminde yer alması ve başkan yardımcısı olması da muhtemel iddialar arasında bulunuyor. Böylece bu plana göre Sancar’ın Büyükşehir Başkanlığı için istifa edeceği ve İl Başkanlığı görevini Osman Tabu’ya devredeceği iddia ediliyor. 

 

POLİTİKADA ŞU SIRALAR “EN DEĞERLİ KOLTUK; BELEDİYE BAŞKANI KOLTUĞU”
Evet, 2019 seçimler yılında artık parlamenter sistemin yerini “Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi” ve şekli alacak. Bu açıdan mecliste boy göstermeyi planlayan adayların tercihleri de yeni sisteme göre değişiyor. Parlamentonun önemi yoksa, parlamenterin de pek öneminin kalmayacağı 2019 Seçimler Yılı’nda, politikanın aday isimleri “Büyükşehir ve Büyük İlçe Belediye Başkanlığı” koltuklarını daha etkili ve yetkili (Hele hele partileri iktidarda olmayacaksa) koltuklar olarak görüyor ve şimdilerde buna göre hazırlık yapıyor.. Bizden söylemesi..

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER