'SMS İLE BOŞANMA, DEVLET DÜZENİNE MEYDAN OKUMAKTIR'

 'SMS İLE BOŞANMA, DEVLET DÜZENİNE MEYDAN OKUMAKTIR'

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın SMS, faks, e-postayla boşanma fetvasını tepki gösteren CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, “Diyanet’in anayasal düzenimize aykırı bu tür açıklamalarıyla devletin çivisinin çıktığı anlaşılmaktadır. Diyanet’in ciddiyetsizliği mizaha malzeme olmuştur” dedi.

 Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu; telefon, faks, mektup, SMS ve internet ile eşlerin boşanabileceğine dair bir fetva yayınladı. Fetvaya CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Arslan; “Diyanet’in anayasal düzenimize aykırı bu tür açıklamalarıyla devletin çivisinin çıktığı anlaşılmaktadır. Diyanet’in ciddiyetsizliği mizaha malzeme olmuştur. ‘Boş ol’ demeyi 90 sene önce terk eden Türkiye, Medeni Kanun ile yasal bir çerçeveye oturtmuş, yıllardan beri halkımız bunu kabullenmiş ve özümsemiştir. Fakat Diyanet’in hala bu kuralları kabullenemediğine, sanki şeriatla yönetilen bir ülkenin kurumu gibi fetvalar verdiğine tanık oluyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı Laik Cumhuriyet sistemi içinde bağnaz değil çağdaş bir din anlayışının öncüsü ve uygulayıcısı olması düşüncesiyle, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün istemi ile kurulmuştur. Diyanet kuruluş amacının dışına çıkamaz, çıkıyorsa şeri kuralları devlet düzeninin içine sokmak istiyorsa, buna izin vermeyiz. Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyorum, çünkü bu fetva ile Diyanet devletimizin laik düzenini yok saymıştır” dedi.

“MEDENİ YASAMIZA AYKIRI KARARLARA İZİN VERMEYİZ”
“Madem öyle, bütçesini karamizah için kullanan Din İşleri Yüksek Kurulu’nun hiç vakit geçirmeden istifasını SMS ve faksla bildirmesinde de yarar var” diyen Arslan; şunları aktardı: “Kadın haklarını, Medeni Kanun’un yapısını, laik devletin ve ailenin anlamını dinamitlemeye kalkan, devletimizin düzenine meydan okuyan bu fetvalar, acilen yayından kaldırılmalı. Diyanet İşleri Başkanlığı vatandaşın sinir katsayısını daha fazla zorlamamalıdır. Dünya nereye gidiyor, biz nereye gidiyoruz. Diyanetin bu akıllara ziyan açıklamalarla nereye sürükleniyoruz? İktidarın ve mensuplarının görmesi gerekir. Diyanet İşleri Başkanı’na sesleniyorum… Sayın Başkan; farkında mısınız bilmem ama Yüksek Kurul saygınlığını tüketiyor, kimsenin gülmediği fıkralara benzeyen açıklamalar yapıyor. Diyanetin ciddiyetini yok ediyor. Dinimizin ve seküler yaşamın yerleşik kurallarını, devletin düzeninde evlenmenin ve boşanmanın nasıl olacağını sorgulamak bu Kurulun üzerine vazife değildir. Bunun düzenlemesi Medeni Kanunumuzla belirli kurallara ve şartlara bağlanmıştır. Laik Cumhuriyetle yönetilen ülkemizin ne Anayasasına ne de Medeni yasamıza aykırı kararlara izin vermeyiz. Diyanet İşleri Başkanı ve Yüksek Kurulu’ndan, devletin tüm imkanlarını kullanarak yaptıkları bu talihsiz açıklamayı düzeltmelerini istiyor ve onları ciddiyete davet ediyorum."

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211