SOMA MADEN FACİASI DAVASINDA 14 SANIĞA CEZA VERİLDİ, 37 SANIK BERAAT ETTİ

Manisa'nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5'i tutuklu, 51 sanığın yargılandığı Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada karar verildi. Mahkeme heyeti, tutuklu 5 sanık için 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar, 9 tutuksuz sanık için de 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezaları verdi.

SOMA MADEN FACİASI DAVASINDA 14 SANIĞA CEZA VERİLDİ, 37 SANIK BERAAT ETTİ

Soma'da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen faciada, 301 madencinin yaşamını yitirmesinin ardından başlatılan adli soruşturmada, haklarında, 'olası kastla öldürme', 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma', 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 5'i tutuklu toplam 51 sanık, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde son kez hakim önüne çıktı. Üye Hakim Tuğşat Buğra Kıyak'ın rahatsızlığından dolayı katılamaması nedeniyle geçen 9 Temmuz'daki ara kararla bugüne ertelenen davanın son duruşmasına katılan acılı madenci ailelerine, sivil toplum kuruluşu üyeleriyle CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile bazı siyasiler de destek verdi.

CEZALAR AÇIKLANDI, SALON KARIŞTI
Yoklamayla başlayan duruşmada, Mahkeme Başkanı Salih Pehlivanoğlu, verdikleri kararı açıkladı. Buna göre; Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı C.G. 15 yıl, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü R.D. 22 yıl 6 ay, maden mühendisi ve İşletme Müdür Yardımcısı İ.A. 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü A.Ç. 18 yıl 9 ay, maden mühendisi E.E. 18 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Mahkeme ayrıca, C.G. hakkında 3 yıl süreyle madencilik faaliyetlerinde bulunmama cezası verdi. Bu karar sonrasında, ailelerin ve avukatların tepki göstermesi üzerine duruşma salonu karıştı. Mahkeme başkanı, duruşmaya 10 dakika ara verdi.

Aradan sonra kararı açıklamayı sürdüren Mahkeme Başkanı Pehlivanoğlu, tutuksuz yargılanan sanıklardan emniyet teknikeri M.A.G.Ç.'ye 11 yıl 8 ay, maden mühendisleri Y.K. ve H.K.'ye 10 yıl 10'ar ay, Yönetim Kurulu Üyesi H.S., çalışanlardan H.K., M.E., H.A., F.Ü.A.’ya 8 yıl 4'er ay ve M.B.’ye 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Aralarında şirketin patronu A.G.'nin da bulunduğu 37 kişi ise beraat etti.

Kararın ardından ölen madencilerin aileleri ve yakınları yine tepki gösterdi. Bazı madenci yakınları bağırarak karara tepkilerini dile getirirken, adliye önünde madenci ailelerinden bazıları gözyaşlarına boğuldu, bazı kişiler de sinir krizi geçirdi. Aileler, kararın içlerine sinmediğini, 301 canın cezasının bu olmaması gerektiğini söyledi.

“YASAL YOLLARI TAKİP EDECEĞİZ”
Karar sonrası açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Karar açıklandı. Ortamın gergin olduğunu biliyorsunuz. Aslında geçen sene hüküm verilecekti. Cumhuriyet savcısının hazır olmasına, tam esas hakkında mütalaayı okumak üzere olmasına rağmen, '15 dakika ara verelim' dedikten sonra aylarca esas hakkında mütalaa vermekten imtina etmesi, bu gerginliğin sebebi. Daha sonra geçen yıl Haziran ayında hükmü başından beri vermek üzere duruşmayı takip eden hakimlerin tayinleri çıktı. Bu insanların isyanı bundan. Bu insanlar hükümden önce güvendikleri mahkeme heyetinin son anda görevden alınmasına isyan ediyorlar. O heyet, bu cezaları bile vermiş olsaydı, beraat bile vermiş olsaydı, içleri huzurlu olacaktı. Adaletin işleyişine normal dışı bir müdahale oldu. Sonucun adaletli olup olmadığı tartışmasına girmek istemiyorum. İstinafı var, temyizi var. Biz tabii ki yasal yolları takip edeceğiz" dedi. (DHA)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211