Son dakika... 2019 Yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik sistemi belli oldu! Kısa dönem askerlik nasıl olacak? Bedelli Askerlik ücreti ne kadar? İşte Bedelli Askerlik ücret hesaplaması...

Son dakika... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan canlı yayında son dakika bedelli askerlik açıklaması! Milyonlarca vatandaşın büyük bir ilgiyle takip ettiği yeni askerlik sistemi hakkında Bakan Hulusi Akar; AA Editör Masası programında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Hem bedelli askerlik hem de yeni askerlik sistemi hakkında son dakika haberleri; canlı yayında açıklanan yenilikler haberimizde, Yeni askerlik sistemi Nisan ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak. Bedelli askerlik için ihtiyaçtan fazla talep olursa kura çekilecek. Yeni askerlik sistemine göre bedelli askerlik ücreti bugün itibariyle 31 bin 343 TL ve her 6 ayda bir bu ücret artacak. İşte tüm ayrıntılar!

Son dakika... 2019 Yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik sistemi belli oldu! Kısa dönem askerlik nasıl olacak? Bedelli Askerlik ücreti ne kadar? İşte Bedelli Askerlik ücret hesaplaması...

Uzun süredir kamuoyunun beklentisinde olan yeni askerlik sistemi hakkında son dakika açıklamaları gelmeye devam ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası'nda 'yeni askerlik sistemi nasıl olacak?' sorusuna cevap vererek tek tip olarak da anılan sürecin detaylarını görsellerle paylaştı. Geçtiğimiz haftalarda Başkan Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar gündemi hareketlendirmiş ve 'Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?' sorusu cevabı en çok merak edilenler arsaında öne çıkmıştı. Canlı yayında yeni sistemi açıklayan Bakan Akar, bedelli askerlik sürecinden yedek astsubay ve asteğmenler meselesine de değindi.

2019 YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Konuya dair yapılan son dakika açıklamaları ve gelişmeleri haberimizin detaylarından bulabilirsiniz.

BAKAN AKAR'DAN YENİ ASKERLİK SİSTEMİ AÇIKLAMASI

AA Editör Masası'na katılan Bakan Akar, elindeki görsel ile yeni sistemi açıklayarak şu açıklamaları yaptı:

YENİ BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Bedelli askerlikte ücreti belli oldu. Yeni askerlik sistemine göre bedelli askerlik ücreti bugün itibariyle 31 bin 343 TL ve her 6 ayda bir bu ücret artacak.

"ÜZERİNDE ÇOK ÇALIŞTIĞIMIZ BİR ÇALIŞMA"

Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma... Modern, öngörülebilir, TSK'nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim.

Sistemde en önemli husus şunlar; Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor.

Dağılımı şöyle olacak, bir bedelli askerlik, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubay, daha sonra da yedek subaylık. Ve beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.

Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek.

"İHTİYAÇTAN FAZLA BEDELLİ OLURSA KURA ÇEKİLECEK"

Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu... Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek.

"6 AY BİTTİKTEN SONRA ERLERE SORACAĞIZ"

Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.

"MYO MEZUNLARI YEDEK ASTSUBAY OLACAK"

MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.

Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.

Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.

Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var.

Buraya gelen uzman erbaş ve er olduktan sonra, gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız da subay olabilecek. Sistem kendi içinde dönebilecek.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221