“Sorun; seçimlerin yapılıp yapılmayacağı değildir”

Genel Kurulun ertelenmesine ilişkin yazılı basın açıklamasında bulunan Denizli Barosu Başkan Adayı Avukat Adnan Demirdöğer; “Sorun; seçimlerin yapılıp yapılmayacağı değildir. Sorun; yönetme-yönetememedir. Ancak; tüm bu yaşanılan sürece rağmen, avukatlık mesleğinin saygınlığının ve Denizli Barosu kurumsal kimliğinin korunması yönünde de gerekli dikkat ve özen gösterilmelidir” dedi.

“Sorun; seçimlerin yapılıp yapılmayacağı değildir”

Denizli Barosu Başkan Adayı Avukat Adnan Demirdöğer, baro seçimlerinin ertelenmesine ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu.

Demirdöğer, “Denizli Barosu 47. Olağan Genel Kurulu ve Seçimlerinin yapılması için; Denizli Barosu Yönetim Kurulu’nca, 03-04 Nisan 2021 tarihi belirlenmiş, bu tarihte çoğunluk sağlanamaması halinde ise 10-11 Nisan 2021 tarihinde Olağan Genel Kurul ve Seçimlerin yapılmasına karar verilmiştir. Bugün itibari ile de; Denizli Barosu Yönetim Kurulu 09.04.2021 tarih, 2021/12-1 sayılı kararı ile en son 10-11 Nisan 2021 tarihinde yapılacak olan 47. Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri’nin, yine aynı kararda belirtilen gerekçeler ile yapılamayacağının tespitine oy çokluğu ile karar vermiştir. Ancak, Denizli Barosu Yönetim Kurulu’nca alınan bu karar; açıkça hukuka ve yasalara aykırıdır. Çünkü Denizli Barosu Yönetim Kurulu’nun, daha önceden açıklamış olduğu genel kurul toplantısını erteleme veya iptal etme yetkisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte; Denizli Barosu Yönetim Kurulu’nca alınmış olan kararda da değinilen, Denizli Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nün, Denizli Barosu Başkanlığı’na göndermiş olduğu 08 Nisan 2021 tarihli yazıda, ‘kısıtlamanın olmadığı tarihlerde genel kurul toplantısının yapılabileceği’ açıkça belirtilmiştir. Genel Kurulun yapılması planlanan 10 Nisan 2021 tarihinde de herhangi bir kısıtlamanın mevcut olmadığı herkesin malumudur. Yine Denizli Barosu Başkanlığı’na, Merkezefendi İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından; seçim için hakim ve memur görevlendirmesi yapılmayacağına yönelik resmi bir yazı ile bildirimde de bulunulmamıştır. Gelinen bu noktada; herhangi bir kısıtlamanın mevcut olmadığı 10 Nisan 2021 tarihinde Genel Kurulun yapılabileceği ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunun uygulanmasına dair Yönetmeliğin 41. maddesinin uygulanabileceği açık iken, Denizli Barosu Yönetim Kurulu’nca, oy çokluğu ile erteleme yönünde karar alınması göstermektedir ki; seçim yapılamamış, süreç yönetilememiştir. Sorun; seçimlerin yapılıp yapılmayacağı değildir. Sorun; yönetme-yönetememedir. Ancak; tüm bu yaşanılan sürece rağmen, avukatlık mesleğinin saygınlığının ve Denizli Barosu kurumsal kimliğinin korunması yönünde de gerekli dikkat ve özen gösterilmelidir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER