“SOSYAL DEMOKRATLARDA LİDERE BAĞLILIK YOKTUR”

DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ‘Güne Bakış’ programında İrfan Atasoy’a konuk olan Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Eski Başkanı Ali Kavak, “Sosyal Demokratlarda lidere bağlılık yoktur. Liderin söylediğini aynen kabul etme kültürü yoktur. Tüzük programının çerçevesine bağlıyız. Lider sözcüdür” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Eski Başkanı Ali Kavak, DRT Denizli Televizyonu’nda  ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu ve İrfan Atasoy’un sorularını yanıtladı. CHP’de yaşanan kurultay talebi ve imza toplama hakkında açıklama yapan Kavak, CHP’nin en köklü ve en eski partilerden birisi olduğunu hatırlattı. Partinin kendisini 40 yılı aşkın bir süredir sosyal demokrat parti olarak tanımladığına değinen Kavak, konuyu önce Avrupa, sonra diğer ülkeler bağlamında değerlendirdi. Kavak, şunları aktardı: “ Avrupa ve dünyadaki sosyal demokrat partilerine bakalım. Bir de CHP’nin sosyal demokrasi anlayışına bakalım. Öncelikle bunları irdelememiz lazım. Sonra kendimize olağanüstü kurultayda ne gibi şeyleri değiştirebiliriz sorusunu sormalıyız. Sosyal demokrat partilerde özgür düşüncenin egemen olduğunu görüyoruz. Herkes tüzük çerçevesi içerisinde düşüncesini özgürce konuşabilir. Nitekim olağanüstü kurultay isteyen arkadaşlarımız tarafından bu dillendirilmeye başlanıldı. Sosyal demokratlarda lidere bağlılık yoktur. Liderin söylediğini aynen kabul etme kültürü yoktur. Tüzük programının çerçevesine bağlıyız. Lider sözcüdür.”

“GENÇLERİN SİYASETLE BULUŞMASINI SAĞLAMAK GEREKİR”
Gençlerle iletişimin siyasette büyük önemi olduğunu vurgulayan Kavak, kendi gençlik zamanlarından da örnekler vererek; şunları ifade etti: “ Gençlerle iletişim kurmak için 3 - 5 aylık bir süre yetmez. Bu kısa süreçlerde elde edilen başarılar uzun ömürlü olmaz. Gençlerin siyasetle buluşmasını sağlamak gerekir.  Biz gençliğimizde Adam Smith, Karl Marx okuyorduk. Şimdiki gençlerimiz okuyor mu? Önce felsefi düşünmeliyiz. Sonra felsefi sistem içerisinde teknolojiyi yakalamak zorundayız. Elimize kağıdı kalemi alacağız. Üretimi şekillendireceğiz. Yazıp, çizeceğiz. Sonra gençlere biz sizin sorunlarınızı sizden dinledik, tespit ettik ve sizin önerileriniz doğrultusunda hep birlikte çözelim istiyoruz diyeceğiz.”

İRFAN ATASOY  

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER