“Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri denk bütçe ile yönetilecek”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi'ne dair; “Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri artık denk bütçe ile yönetilecek” dedi.

“Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri denk bütçe ile yönetilecek”

AK Parti ve MHP milletvekillerinin ortak imzasıyla hazırlanan Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Meclis'te, TBMM İdare Amiri ve AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan ile düzenlediği basın toplantısında, düzenlemenin detaylarını paylaştı. Spor camiasının 20 yılı aşkın bir süredir beklediği kanun teklifini hazırladıklarını söyleyen Özkan, AK Parti olarak Türk sporunun gelişmesi ve sporcuların uluslararası müsabakalarda daha büyük başarılara imza atması için altyapı ve sportif alanda önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini dile getirdi. Bu süreçte spor yatırımlarını artırdıklarını, lisanslı sporcu sayısını 278 binden 9 milyonun üzerine çıkardıklarını belirten Özkan, “Lisanslı sporcu sayımız 40 kat arttı. Bu anlamda spor kulübü sayısı artan altyapı ve lisanslı sporcumuz sayesinde 6 binden yaklaşık 19 bine çıktı. Bu da spor kulübü sayısının yaklaşık 4 kat civarında artışı anlamına geliyor. Antrenör sayımız 18 binden 25 bine, spor tesisi sayısı bin 575'ten 3 bin 500'ün üzerine yükseldi. Spor tesislerini sıfırdan inşa ettiğimizin de altını çizmek gerekir” diye konuştu.

“ŞEFFAFLIK, DENETİM VE DENK BÜTÇE”

Cahit Özkan, spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri için dernek tüzel kişiliğinden ayrı bir tüzel kişilik oluşturulacağını belirtti. Spor kulüplerinin, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tescille kurulmasının öngörüldüğünü ifade eden Özkan, şöyle devam etti: “Mevcut spor kulüpleri, bu yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 3 aylık süre zarfında Bakanlığa tescillerini yaptırmak suretiyle dernek statüsünde olanlar spor kulübü statüsüne, şirket statüsünde olanlar da spor anonim statüsüne kavuşacak. Daha önceden dernek statüsünde bulunan spor kulüplerinin kamu yararına çalışma hakkı devam edecek. Spor kulüplerinin zorunlu ve ihtiyari organlarının seçimindeki şekli, seçim şekli ve tescil aşamalarında aranacak şartlar, yöneticilerinde olması gereken şartlar, nitelikler yine bu kanun çerçevesinde sıkı şekilde belirtilecek. Spor kulüplerinin birleşmesi ve mal varlıklarının devrinin yasal zemine kavuşturulması öngörülüyor. Spor kulüpleri ve spor federasyonları ile ilgili sistemin kayıt altına alınması, şeffaflık, denetim, denk bütçe ve hesap verilebilirlik çerçevesinde çalışabilmesi için belki de yasanın ortaya koyduğu en büyük reformlardan biri; spor kulüpleri, bir önceki brüt bütçelerinin yüzde 10'u kadar borçlanma yapabilecekler. Spor kulüplerinde bir yönetim göreve geldiğinde yeni yılla ilgili yapılacak çalışmalarda brüt bütçenin yüzde 10'u kadar borçlanma yapabilecekler.” Özkan, spor kulüplerinin artık 7 bin liranın üzerindeki ödeme ve tahsilatlarını, finans kuruluşları üzerinden yapacağını, menajerliğinde bu anlamda önemli olduğunu aktardı.

MENAJERLİKTE YENİ DÜZENLEME

Menajerlikle ilgili çalışmaların, futbol kulüplerinin borçluluğu önündeki en büyük gerekçe olarak görüldüğüne dikkati çeken Özkan, “Menajerliğin ve futbolcu sözleşmelerinin şeffaflık ilkesi ışığında düzenlenmesini sağlıyoruz. Menajerin sporcu ile yaptığı sözleşmeyi iki yılla sınırlı tutuyoruz ve yaptıkları bu sözleşmeyi de noter üzerinden düzenleme şeklinde gerçekleştirecek. Menajerlik sözleşmesi de Gençlik ve Spor Bakanlığına bildirilecek ve orada takibi gerçekleşmiş olacak. Menajerlik sözleşmesine futbolcu menfaatlerini de gözeterek üst sınır getiriyoruz. FIFA'nın standartlarına göre menajerlerin transferlerde aldıkları rakam yüzde 3 ila yüzde 5 arasında değişiyor. Biz de burada yüzde 5'lik sınırı getirmek suretiyle sistemi kayıt altına almış olacağız” bilgisini paylaştı. Spor kulüplerine bağlı ekonomik kazanç elde etmeye imkan tanıyan müstakil spor anonim şirketlerinin oluşumunun yasal zemine kavuşturulacağını dile getiren Özkan, spor kulüpleri ile spor anonim şirketlerinin profesyonel şube yapabilmelerine de olanak sağlanacağını bildirdi. Cahit Özkan, spor kulüplerinin ve anonim şirketlerinin denetimini sıkı kurallara bağlayacaklarına işaret ederek; “Denetim sırasında yalnızca sportif açıdan denetim söz konusu olmayacak. Esas denetim, inşaat, teknoloji, enerji, finansal açıdan değişik disiplinleri ilgilendirdiği için gerektiğinde bağımsız denetim kuruluşlarından da denetim raporu alınabilmesi mümkün hale gelecek” ifadelerini kullandı.

“EN FAZLA 3 DÖNEM BAŞKANLIK YAPILABİLECEK”

Spor kulüplerinde kurul üyesi olabilmek için belirli suçlardan mahkum olmama şartının getirileceğine işaret eden Özkan, "Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri artık denk bütçe ile yönetilecek” dedi. Özkan, mevzuata aykırı iş ve işlemlerden dolayı kusurları bulunan federasyon başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin zarardan sorumluluğu düzenleneceğini vurguladı. Spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin borçlanması ve alacaklarını temlik etmesinde belirlenen kriterleri de sınırlandıracaklarına dikkati çeken Özkan, "Spor kulüplerinin birleşerek federasyon ve konfederasyon şeklinde üst kuruluş kurmalarına da imkan sağlıyoruz. Spor federasyonlarının yönetim kurulu üye sayısının 13 asil, 13 yedek şekilde düzenlenmesini öngörüyoruz. Sporun ve sporcunun derdini bilmek anlamında federasyonların yönetimindeki iki yönetim kurulu üyesinin milli sporcu olmasını öngörüyoruz." diye konuştu. Özkan, düzenlemeyle spor federasyonlarında bir kimsenin üst üste veya aralıklı olarak en fazla 3 dönem başkanlık yapabileceğini kaydetti. (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER