Steteskoplar sergiye dönüştü

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencilerinin bölüm dersleri kapsamında farklı malzemeler kullanarak tasarladıkları ve doktorların kalbi dinlemek için kullandığı steteskoplar, sergilendi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Koluman ve Biyomedikal Mühendisliği Fenix Topluluğu önderliğinde, ‘Biyomedikal Mühendisliği’ne Giriş’ dersi kapsamında farklı malzemeler kullanarak öğrencilerin tasarladıkları steteskoplar sergilendi. PAÜ Teknoloji Fakültesi’nde yapılan serginin açılışına; Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aydın başta olmak üzere, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Bilge Naz Sak, Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Koluman, Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Öğretim Üyesi Şükrü Gökhan Elçi, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Can, PAÜ Biyomedikal Mühendisliği Fenix Topluluğu Başkanı İlayda Akakça, topluluk üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“ETKİNLİKLERDE ASIL OLAN ORTAYA ÇIKAN ÜRÜNLERDİR”

Serginin açılış konuşmasını yapan Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aydın, “Biz Teknoloji Fakültesi olarak her yıl bu tarz etkinlikleri arttırmaya çalışıyoruz. Bu etkinliklerde asıl olan ortaya çıkan ürünlerdir. Hem üniversitemizi hem fakültemizi bu sene çok iyi noktalarda gördük. Teknofest’de kazandığımız madalyalarımız var. Biz geleceğimizde ülkemiz adına teknoloji adına iyi noktalara taşıyan ilkeleri benimseyen bir fakülte olduk. Öğrencilerimizle birlikte güzel projeler yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“MÜHENDİSİN TEMEL KONUSU; ÜRÜNÜ ÜRETMEK, YENİ BİR VERSİYON YARATMAK”

Serginin amacının 1. sınıf Biyomedikal Mühendisliği öğrencilerinin bir şey üreterek okula başlamaları olduğunu belirten Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Koluman; “Aynı tıp doktorlarının beyaz önlük giydiği bir program gibi. Öğrenciler üretmeyi, hayata dokunmayı öğrensinler diye gerçekleştirdiğimiz bir etkinliktir. Bir ürünü üretmek, yeni bir versiyon yaratmak mühendisin temel konusudur” dedi.

“FARKLI MALZEMELERDEN STETESKOPLARINI SERGİLİYORLAR”

Biyomedikal Mühendisliği Fenix Topluluğu Başkanı İlayda Akakça; “Öğrencilerin ürettikleri ilk ürünleri sergilemesi için böyle bir fırsat verdik. Farklı malzemelerden steteskoplarını sergiliyorlar. Arkadaşlarımız çok heyecanlı. Mühendis olma yolunda ilk adımlarını bu sergi ile atmış oldular. Kendi imkânlarıyla bu ürünleri yaptılar. Kullandıkları malzemeler içerisinde davul derisi, kablo, boru gibi malzemeler var ”şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 17:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saban unver
Saban unver - 1 yıl Önce

Bizim cocuklarimiza bilim adamlarimiza devlet gerekli destegi verse teknoljide avrupayi coktan sollariz

SIRADAKİ HABER