STK’lar ‘Yaşam Sahnesi’ projesi ile kurumsallaşmak istiyor

Denizli’de Girişimci Kadınların Desteklenmesi Derneği öncülüğünde Pamukkale Rotary Kulüp ve Denizli Soroptimist Kulübü Avrupa Birliği destekli Yaşam Sahnesi projesi ile sivil toplum kuruluşlarının kurumsallaşması adına büyük bir adım attı. Konuyla ilgili Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Sivil Toplum Kuruluşlarının(STK) kurumsallaşmasının demokratikleşme sürecindeki en önemli adım olduğu düşüncesi ile Girişimci Kadınların Desteklenmesi Derneği(GİKAD) öncülüğünde Pamukkale Rotary Kulüp ve Denizli Soroptimist Kulübü’nün 1 Nisan 2019’dan itibaren başlattığı Yaşam Sahnesi projesi 6 aylık sürecin sonunda Avrupa Birliği hibesi alarak yapılan çalışmaların verimliliğini ortaya koydu. Yaşam Projesi bileşenleri GİKAD Başkanı Ayşe Merih Balkanay, Pamukkale Rotary Kulübü’nden Tolga Şener ve Denizli Soroptimist Kulübü’nden Nihal Güngör Kılınç ve Proje Koordinatörü Şebnem Dal Üzülmez Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenleyerek projenin amacını, yaptıkları ve yapacakları hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Toplantıda söz alan Proje Koordinatörü Şebnem Dal Üzülmez, “Toplumsal demokrasinin yaygınlaşması ve güçlenmesi STK’ların demokratikleşmesinde ve bu konudaki verdiği çaba ile doğrudan ilişkilidir. Oysa STK’ların çok sayıda sorunları bulunmaktadır. İnsan hakları ve özellikle de kadın hakları konusunda çalışan STK’lar için ise var olmak savunuculuk yapmak çok daha zor olmaktadır. Bu güçlükler sürekli finansal kaynakların olmaması, savunuculuk ve kurumsal hareket yetersizliği, katılımın yetersizliği, demokratik taleplerin siyasi bir söylem olarak kabul ediliyor olması, toplumsal ve cinsiyete dayalı bakış açısı, aktif vatandaşlığın gelişmemesi olarak özetlenebilir. Dolayısıyla toplumun insan hakları ve demokrasi kültürünün gelişmesi engellenmektedir” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihal Güngör Kılınç
Nihal Güngör Kılınç - 1 yıl Önce

daha iyi bir dünya için her çok adım kıymetli, çocuklarımıza daha adaletli ve daha yaşanır bir dünya bırakmak için birlikte başaracağız..

SIRADAKİ HABER

banner212

banner211