Suat Arı: “Artık sorumluluğumuz daha fazla”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Ajanda’ programına konuk olan ve Sabancı Vakfı tarafından Türkiye’nin 5 Fark Yaratanından biri seçilen Beden Eğitimi Öğretmeni Suat Arı; “Ülkemizde spor yapamayan, spor yaptırılmayan kız çocukları için artık bizim de bir misyonumuz var. Bu anlamda gerçekten sorumluluğumuz çok fazla” dedi.

Yaklaşık 4 yıl önce Güney İlçesi Eziler Mahallesi’ndeki Mustafa Kaçmaz Ortaokulu’na atanan Beden Eğitimi Öğretmeni Suat Arı, hem mahalle halkının hem de öğrencilerin hayatını değiştirmeyi başardı. Okuldaki 120 öğrenciyi önce farklı sporlarla tanıştıran Arı, Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12’nci sezonunda ‘Bu Köyde Herkes Sporcu’ projesiyle Türkiye’nin 5 Fark Yaratanından biri seçildi. Ardından Türkiye’de ilk defa bir mahallede ‘Golf Turnuvası’ düzenleyen Beden Eğitimi Öğretmeni Arı; genç, yaşlı çok sayıda kişi, ilk kez golfle tanıştırdı. Beden Eğitimi Öğretmeni Arı, DRT ekranlarında yayınlanan ve Kudret Çelebioğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programına konuk oldu. artık sorumluluklarının çok daha fazla olduğunu belirten Beden Eğitimi Öğretmeni Arı; “Ülkemizde spor yapamayan, spor yaptırılmayan kız çocukları için artık bizim de bir misyonumuz var. Bu anlamda gerçekten sorumluluğumuz çok fazla” dedi.

“AYNI KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ”

Yaşanan süreçte belli sorunlarla karşılaştıklarını ifade eden Beden Eğitimi Öğretmeni Arı; “1939 yılından beri spor olmayan, spor yapılmayan bir yerde hem spor yaptıracaksınız, hem de kız çocuklarına spor yaptıracaksınız. Bu anlamda sıkıntı yaşamamak mümkün değil. Yaklaşık 80 yıldır sporun içerisinde olmayan bir yerleşim yerinden bahsediyoruz ve sporla beraber bir köyün kaderini değiştirmeye çalışıyoruz. Çocukların spora ilgisi yönünden bir sıkıntı yaşadığımı söyleyemem. Çocukların hevesleri beklediğimiz yöndeydi ama normal olarak taşrada, Anadolu’da velilerimizle alışıla gelmişin dışına çıkmak çok zordu. Özellikle kız çocuklarımızın gerek antrenman yapabilmesi, müsabakalara girebilmesi konusunda sorunlar yaşadık ve hala da yaşayabiliyoruz. Bu işi yaptığımız sürece böyle sıkıntılar her zaman devam edecek. Bunların bizi yıldırması mümkün değildir. Şevkimi, azmimi, inancımı kırabilecek bir sorun olarak görmüyorum. Eski müdür yardımcımızla sürekli görüştüğümüz bir nokta vardı. Bana hep ‘Sürekli sıkıntılar yaşıyorsun ve biz her problemde Suat Hoca bırakacak mı? Suat Hoca vazgeçecek mi? korkusunu yaşıyoruz ama bu sorunlar seni hiçbir zaman etkilemiyor’ diyordu. Bu yaşadığımız sorunlar da bu şekilde devam edecek. Ben buna alışığım ve hazırım. Çünkü biz bu sorunları 10 sene sonra yine bu şekilde konuşmaya devam edeceğiz. Belki benim 2016 yılında yaşadıklarıma nazaran daha az olacak ama yine bu sıkıntılar, problemler devam edecek. Fakat biz hiçbir zaman vazgeçmeden, çalışmalarımıza ara vermeden, azmimizi, şevkimizi kırmadan aynı kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.

“EZİLER’DE DEĞİŞİMİ YAKALADIK”

Eziler Mahallesi’nde spor kültürünün oluştuğunu ifade eden Arı; şunları aktardı: “Eziler için ‘spor köyü Eziler, şalvarlı şampiyonlar, salonsuz şampiyonlar’ gibi terimler kullanılıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de tabii ki Eziler’de bir spor kültürünün oluşması. Eziler halkında bir aidiyet duygusu oluştu. Spor yapmaya başladıktan sonraki değişimini fark eden veliler, sürece kendileri de dahil olmaya başladı. Biz sadece çocuklarla değil velilerle de spor yapmaya başladık. Eziler’de velilerle beraber voleybol, futbol, bocce maçları düzenlemeye başladık. Hatta yakın tarihte bir golf turnuvamız vardı. 84 yaşında bir teyze elinde bastonuyla geldi, bastonu bıraktı ve golf sopasıyla defalarca vuruş yaptı. Sadece bu golf turnuvası bile Eziler’in ve bizim nereden nereye geldiğimizin bir göstergesidir. Alışıla gelmişin dışına çıkmak çok zordur ama biz Eziler’de bu değişimi yakaladık. Bu sadece benim değil Eziler’in de başarısıdır, çünkü değişim her zaman çok zordur.”

“KÖY OLİMPİYATLARI OLUŞTURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Büyük projelerinden birinin ‘köy olimpiyatları’ olduğunu ifade eden Arı; şunları söyledi: “Biz Eziler’de yarattığımız farkı ve oluşturduğumuz spor kültürünü çevre köylerimizde de oluşturup Güney’in mahalleleri arasında bir köy olimpiyatları oluşturmayı düşünüyoruz. Yani Eziler’de yaptığımız çalışmaları diğer mahallelerde de yapıp, onlara da spor elinin değmesini sağlayıp, Güney’de her sene köy olimpiyatları düzenlemek istiyorum. Bu bizim büyük hedeflerimizden bir tanesi. 6-7 ay içerisinde Güney’deki spor salonu bitmiş olacak ve biz spor salonunun açılışıyla beraber köy olimpiyatlarının açılışını da yapacağız. 2016 yılında plastik top ile başlayan bir hikayenin olimpiyatlarda bitmesi kadar güzel bir şey yok. Benim hedeflerim, hayallerimden bir tanesi de bu. Ulaşırız, ulaşamayız bunu zaman gösterecek ama biz hedeflerimiz ve hayallerimiz doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

“HEP BİR ARAYIŞ İÇERİSİNDEYDİM”

Yaklaşık 14-15 farklı branşta eğitim verdiklerinin altını çizen Arı; “Biz bocceyle başladık. Dartla, oryantiringle, patenle, golbolle, hokeyle, ragbiyle, softbol’la, beysbolla devam ettik ve çalışmalarını yaptık. Dart, bocce ve oryantiringte ciddi başarılar elde ettik. Daha sonra hokeyde okul sporlarıyla birlikte kulüpleşme adımları attık ve hokeyde o kadar güzel başarılar elde ettik ki Muğla’dan profesyonel bir hokey hocasını Eziler’e yerleştirdik. Bu da bambaşka bir hikaye aslında. Ben 2018 yılında hokey branşına başladım ve bu saydığım 13-14 farklı branştan sonra hep bir arayış içerisindeydim. Çocukların ilgi alakalarına göre sevebileceği ve başarılı olabileceği bir branş arıyordum. Hokey bizim 13-14’üncü branşımızdı. Körlingi denedik, netbolu denedik hep sıra dışı branşları seçmeye çalıştım. Futbol, basketbol ve voleybolun dışına çıkmaya çalıştım. Çünkü öğrenci sayısının sınırlı olduğu bir okul 40 öğrenciyle futbol ve basketbol oynayarak ses getirebileceğimizi düşünmüyordum. O yüzden gelişmekte olan spor branşlarını seçtim, bu seçimimin doğru olduğunu görüyorum. Seçtiğimiz branşlardaki aldığımız başarılar bize doğru kararlar verdiğimizi net bir şekilde gösteriyor” şeklinde ifade etti.

“GÜNEY’DE İLK DEFA A MİLLİ SEVİYESİNDE BİR TAKIM KAMP YAPIYOR”

Eziler’in 800 nüfuslu bir mahalle olduğunu belirten Beden Eğitimi Öğretmeni Arı; “1,5 milyon nüfuslu bir kentin tek kriket temsilcisi durumunda ve 24 Ağustosta İspanya’nın La Manga şehrinde yapılacak olan Dünya Şampiyonası Avrupa Elemeleri’nde yarışacak olan Türkiye Kriket Bayan A Milli Takımı Güney’de kampta. Güney tarihinde ilk defa A Milli seviyesinde bir takım Güney’de kamp yapıyor. Hem kriket tarihi için hem de Güney tarihi için bir ilk. Sadece Eziler değil, Güney anlamında da bir spor kenti inşa ediyoruz. Milli takım etkinlikleri ve çeşitli çalışmalarımız hep devam edecek. İnşallah umut ettiğimiz seviyeye adım adım geleceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2021, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER