SUDAN İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI'NDA GERİ SAYIM

SUDAN İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI'NDA GERİ SAYIM

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Sudan arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) teknik çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Sadece Arapça versiyonuyla ilgili bir beklentimiz var, o gelir gelmez onay süreci başlayacak. Onun da onayını hızlı bir şekilde takip eder, sonuçlandırırız” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlık’ta Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanı Abdullatif Ahmed Ijaimi ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık 2017'de gerçekleştirdiği Sudan ziyareti sonrasında bu ülkeyle ekonomik temasların devam ettiğini dile getiren Zeybekci, Türkiye'nin Sudan ile siyasi ve ticari ilişkilerini geliştirmekte karalı olduğunu söyledi. Bakan Zeybekci, Sudan'ın, ekonomik ilişkileri geliştirmede Türkiye'nin kazan-kazan ilkesini bir kenara bıraktığı nadir ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, “Sudan'a yaklaşımımız 'Önce Sudan kazansın, ülkenin Türkiye'ye olan satışları ve Türkiye'den olan kazancı artsın yönünde. Bütün kurum ve kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler bu özellik üzerine inşa edildi” diye konuştu.

“SADECE ARAPÇA VERSİYONUYLA İLGİLİ BİR BEKLENTİMİZ VAR”
Erdoğan'ın Sudan ziyareti sırasında imzalanan Ekonomik Ortaklık Anlaşması kapsamında Türkiye'nin tarım alanında gerçekleştirdiği açılımları başka hiçbir ülkeye yapmadığını vurgulayan Zeybekci, bunun Sudan'a verilen önemin göstergesi olduğunu bildirdi. Bakan Zeybekci, Sudan ile tarım sektöründeki iş birliğinde yatırımların büyük oranda özel sektörler eliyle yapılacağını belirterek, “Özel sektör yatırımları ve özel sektöre vereceğimiz imtiyazla destekler hususuna yoğunlaşmamız, önümüzdeki süreçte daha kolay sonuç almamızı sağlayacaktır” ifadesini kullandı. Türkiye ile Sudan arasında imzalanan STA'nın teknik çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Zeybekci, “Sadece Arapça versiyonuyla ilgili bir beklentimiz var, o gelir gelmez onay süreci başlayacak. Onun da onayını hızlı bir şekilde takip eder, sonuçlandırırız” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER