'SUDAN İLE TİCARETİ OLAN İLLERDEN BİRİYİZ'

 'SUDAN İLE TİCARETİ OLAN İLLERDEN BİRİYİZ'

Sudanlı finansçı ve işadamlarından oluşan heyeti ağırlayan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Denizli olarak Sudan ile ticareti olan illerden biriyiz” dedi.

Ak Parti Denizli Millet Vekili Şahin Tin eşliğinde Sudanlı finansçı ve işadamlarından oluşan heyet Denizli Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Başkan Yardımcısı Gültekin Okay Salgar ve Oda üyeleri tarafından karşılanan heyet ile yapılan toplantıda işbirliği olanakları görüşüldü. Heyete eşlik eden Ak Parti Denizli Millet Vekili Şahin Tin, lojistik anlamda Sudan’ın Afrika’da iyi bir yeri olduğunu ve Afrika pazarına giriş için önemli bir ülke olduğunu belirtti. Denizli’nin Sudan’la ticari ilişkilerinin olduğunu vurgulayan DSO Yönetim Kurulu Başkanı Keçeci, “Denizli olarak Sudan ile ticareti olan illerden biriyiz. Çünkü Sudan’ın Türkiye’den yoğun olarak aldığı tekstil ürünleri ve makinelerinin ikisini de Denizlili sanayiciler olarak üretiyoruz. Mevcut ticaretimizin gelişmesi için bu ziyaretinizi önemsiyoruz.” dedi.

“EKONOMİ, FİNANS VE TİCARETLE DAHA DA GELİŞTİRMELİYİZ”

Sudan’daki finans sektörü temsilcileriyle Denizli’ye geldiklerini belirten Sudan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Tarig Hag Ali Elamin Mohamed, “Ziyaretimizin hem siyasi hem de ekonomik anlamda önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü karşılıklı yatırımları geliştirebilecek iki ülkeyi burada temsil ediyoruz. Bu kapsamda Denizli’yi tercih etmemizin sebebi, Denizli’nin kendi imkanlarıyla belli bir yere gelmiş olmasıdır. Halklarımız arasındaki kardeşliği ekonomi, finans ve ticaretle daha da geliştirmeliyiz” diye konuştu.

“BİRÇOK BOŞ TEKSTİL FABRİKAMIZ VAR”

1 milyon 800 bin kilometrekarelik bir ülke olduklarını belirten Afrika Teknokent Başkanı Osama Rais, “1 milyar dönüm arazimiz var. 300 milyon dönümünde ziraat yapıyoruz ve çoğunluğunda pamuk üretiyoruz. Uzun yıllar sonra tekstil üretimine tekrar başladık. Birçok boş tekstil fabrikamız var. Bunun sizin için bir avantaj olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

SUDANLILARDAN HARTUM FUARI’NA DAVET

Denizli Sanayi Odası heyetinin sorularını cevaplayan Sudan heyeti, Denizlili sanayicileri Ocak ayı sonunda Sudan’da gerçekleştirilecek, Afrika’nın en önemli firmalarından biri olan Hartum Fuarına davet etti. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER