SUDAN İLE TİCARETTE YENİ DÖNEM

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Sudan ile imzalanan Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması ile iki ülke arasında ticarette yeni bir dönem başladığını belirterek, "Anlaşmanın hedefi iki ülke arasındaki ticaret hacmini ilk etapta 2 milyar dolara ulaştırmaktır” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Sudan Arasında Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın Arapça nüshasının imzalanması dolayısıyla Bakanlık’ta, Sudan Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Hatim Elsir Ali ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Habertürk Gazetesi’nin haberine göre; söz konusu anlaşmanın imzalanmasıyla teknik bölümlerin tamamlandığını belirten Bakan Zeybekci, onay süreçlerine geçildiğini söyledi. İki ülke arasında dostane ilişkileri somut iş birliğine dönüştürecek adımlar attıklarını ifade eden Bakan Zeybekci, “Bunların en önemlisi de bu anlaşma. Hem ikili ticaretimizde hem de yatırımımız da sıçrama yaşatacak bu anlaşmayı imzalamaktan son derce mutluyum” diye konuştu. Söz konusu anlaşmanın TBMM'den onay aşaması sürecini hemen başlatacaklarının altını çizen Bakan Zeybekci, Sudanlı yetkililerin de onay aşamasını başlatmalarını beklediklerini aktardı. Anlaşmayla Sudan ve Türkiye arasında ticarette yeni bir dönem başladığına işaret eden Bakan Zeybekci, "Sudan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi, 2002'de 70 milyon dolardan 2017'de 480 milyon dolar seviyesine geldi. Anlaşmanın hedefi iki ülke arasındaki ticaret hacmini ilk etapta 2 milyar dolara ulaştırmaktır. Biz Türkiye olarak Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, her şartta Sudan'ın yanında olmaya kararındayız." dedi.

"ÖZEL ORTAKLIK ALANLARI BELİRLENECEK"
Söz konusu anlaşmanın kısa sürede yürürlüğe girmesi için gayret edeceklerini belirten Sudan Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Hatim Elsir Ali, “Ekim 2018'de, bu anlaşmanın tamamen Sudan ulusal meclisinden geçeceğini umuyoruz” ifadesini kullandı. Anlaşma yürürlüğe girdikten sonra iki ülke arasında ihtisaslaşmış teknik komitelerin kurulmasının öngörüldüğüne dikkati çeken Elsir Ali, söz konusu komiteler sayesinde ortak alanların belirleneceğini anlattı. Türk özel sektörüyle de yakın iş birliği içinde olmak istediklerini dile getiren Elsir Ali, konuşmaların ardından anlaşma imzalandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205