'SUDAN YENİ BİR DİRİLİŞ YAŞIYOR'

'SUDAN YENİ BİR DİRİLİŞ YAŞIYOR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin Sudan temaslarını değerlendiren AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Türkiye’nin Sudan ile Afrika’nın ticari kapılarını araladığını söyledi. Şahin Tin; “Sudan halkıyla kardeşlik hukukumuzu tazeledik ve iki ülke için önemli kazanımlarla geri döndük. Sudan yeni bir diriliş yaşıyor, Türkiye bu yükselişe el uzatıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika’ya düzenlediği temaslar kapsamında Sudan ziyaretinde heyette yer alan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, geziye ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Milletvekili Şahin Tin, “Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki heyetin Sudan gezisinin başladığı ilk anından dönüş anına kadar geçen sürede Sudan halkının ülkemize ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a gösterdiği sevgi ve coşku hakikaten görülmeye değerdi. Sudanlıların gözlerindeki o ışık, enerji ve ülkemizin varlığından aldıkları güç, adeta sokaklarda insan seli olarak karşımıza çıktı. Ellerinde Türk ve Sudan Bayrakları’yla kardeşliğimizi yaşatan Sudan halkı örnek bir ev sahipliği sergilediler. Ayrıca Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir ve Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Hamid başta olmak üzere ülkede tüm yöneticiler gösterdikleri üst düzey misafirperverlikleri sayesinde gönlümüzdeki dostluk ve kardeşlik hukukumuzu pekiştirmenin ötesinde tazelediler ve güçlendirdiler” dedi.

“TİCARETİMİZ KATLANARAK ARTACAK”
Sudan temaslarının özellikle ekonomik ve ticari bakımdan son derece verimli geçtiğine işaret eden Milletvekili Şahin Tin; “Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte heyette yer alan Bakanlarımızın her biri alanlarıyla ilgili ülkeler arası görüşmelerin ardından önemli anlaşmalara ve protokollere imza attılar. Özellikle Ekonomi Bakanlığımızın DEİK marifetiyle Sudan’da düzenlediği iş formu neticesinde yapılan 9 ayrı anlaşmanın altına atılan imzalar bu gelişmelere yol gösterici niteliktedir. Yapılan anlaşmalar ve düzenlenen protokoller neticesinde iki ülke arasında ticaret ve işbirliğinin katlanarak artacağını değerlendiriyoruz. Türkiye ile Sudan arasında bugün 500 milyon Dolar civarında olan ikili ticaret hacmimiz elbette yeterli değil. Türkiye olarak hedefimiz çok kısa bir süre içerisinde bu rakamı hızlıca 2 milyar Dolar’a taşımak olacak. İki ülke olarak birlikte atacağımız ortak adımlar sayesinde 10 milyar Dolar’ı yakalayabileceğimiz güçlü bir potansiyele de sahibiz. Birlikte ortak projeler geliştirmemiz halinde belirlediğimiz bu hedefi yakalamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“SUDAN HAYATTAN TECRİT EDİLEMEYECEK”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan temaslarında Dünya’ya da önemli mesajlar verdiğini belirten Milletvekili Şahin Tin, şunları söyledi: “Sudan devletine yıllardır uygulanan ambargo ve baskılar yüzünden maalesef ülkenin ve halkının gelişimi engellemiş, kendine gelmesine fırsat tanınmamıştır. Hayattan tecrit edilen Sudan halkı bugün bu zincirlerini kırarak yeni bir diriliş yaşamaktadır. Türkiye olarak sadece bugün değil dünde Sudan’ın yanındaydık, gelecekte de Sudanlı kardeşlerimizin yanlarında olmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da Sudan’da gerçekleştirdiği toplantılarda ifade ettiği gibi bizler sömürgecilerin oyununa gelirsek asıl o zaman kaybederiz. Sırf belli güçler öyle istiyor diye sırtımızı kardeşlerimize dönersek, o zaman uçuruma doğru yuvarlanmış oluruz. Bir damla petrolü bir damla kandan daha kıymetli gören sefil anlayış, kaynaklarımızı daha kolay sömürmek ve zenginliklerimizi daha kolay gasp etmek için bizi birbirimize kırdırıyor. Bu ve benzeri hususlarda daha hassas davranmalıyız ve uyanık olmalıyız.”

“SEVAKİN ADASI AFRİKA’YA AÇILAN KAPI”
Geçmişte Nubye Bölgesi’nin en önemli limanı olarak bilinen Sevakin Adası’nın Türkiye’ye 99 yıllığına tahsis edilerek bölgenin Türkiye eliyle restore edilmesinin önemine işaret eden Milletvekili Şahin Tin; “Osmanlı döneminde Kızıldeniz ve Hicaz’ın denizden gelecek tehlikelere karşı güvenliğini Sevakin Adası üzerinden sağladığı bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda Kızıldeniz eski dönemlerde ticaretin kilit noktası olan Sevakin Adası sayesinde Osmanlı’nın iç denizi haline gelmiştir. Sevakin Adası’nda tarihi Osmanlı limanının yansıra o dönemlere ait gümrük binası, Hanefi ve Şafi Camileri gibi önemli eserlerde bulunuyor. Türkiye olarak 2011 yılında TİKA marifetiyle yürütülen çalışmalar sayesinde gerek gümrük binası, gerek Hanefi ve Şafi camileri restorasyonları yapıldı. Sudan’ın kuzeydoğusunda Kızıldeniz kıyısında bir liman kenti olan Sevakin Adası ticari ve ekonomik açıdan bulunduğu konum ve tarih boyunca üstlendiği konum itibariyle Afrika’ya açılan ticari bir kapı olma özelliğini taşıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221