'SUDAN'IN ZİNCİRLERİNİ KIRMAYA GİDİYORUZ'

'SUDAN'IN ZİNCİRLERİNİ KIRMAYA GİDİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24-27 Aralık 2017 tarihleri arasında Sudan, Çad ve Tunus’a gerçekleştireceği resmi ziyaretin Sudan ayağına AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin’de katılıyor. Ziyarete ilişkin açıklama yapan Milletvekili Şahin Tin, “Dost ve kardeş ülke Sudan’ın zincirlerini kırmaya gidiyoruz” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika temasları kapsamında resmi ziyarette bulunacağı Sudan heyetinde yer alıyor. Sudan Devletinin Afrika’ya açılan önemli bir merkez ve kilit bir ülke olduğunu belirten Milletvekili Şahin; “Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın Liderliğinde Ekonomi Bakanımız ilebazı bakanların eşlik ettiği ve aynı zamanda Türkiye’den yaklaşık 200’e yakın işadamının katıldığını bu gezi ticari fırsatların yanı sıra uluslararası gelişmelere de büyük katkı sağlayacak son derece verimli bir gezi olacağını değerlendiriyorum” dedi.

“İŞ FIRSATLARINA DAHA FAZLA KAPI ARALANACAK”
Afrika ülkelerinin Türkiye’den beklentilerinin oldukça yüksek olduğunu belirten Milletvekili Şahin Tin; “Cumhurbaşkanı düzeyinde ülkemizden Sudan Cumhuriyetine düzenlenen ilk resmi temasta yer alıyor olmak bizim için bir gurur vesilesi. Sudan devletiyle özellikle bir yıldır ortaya koyduğumuz çaba ve gayretlerimiz sayesinde birçok alanda önemli adımlar atarak bir kardeşlik köprüsü kurduk. Afrika’ya giriş kapısı olması bakımından Sudan son derece bölgede kilit bir ülke. Esasen Sudan ülkemiz açısından da değerlendirildiğinde fırsatların yoğunluklu olarak bulunduğu ticari bir liman. Bu gezi de Cumhurbaşkanımızın yapacağı önemli temaslar vesilesiyle düzenlenecek olan iş forumlarının da bu fırsatlara daha fazla kapı aralayacağını değerlendiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte bu ziyarete 200 civarında kalabalık bir iş adamı heyeti de katılıyor. İş adamlarımızın oradaki muhataplarıyla yapacakları işbirliği görüşmeleri ve oluşacak olan ticari fırsatlar tarihi derinliğimizin daha da gün yüzüne çıkartılarak geliştirilmesi bakımından büyük önem taşıyor. Ayrıca Ekonomi Bakanımız Sn Nihat Zeybekci tarafından da serbest ticaret anlaşmalarının imzalanacak olması ticari bağlarımıza büyük bir ivme katacaktır. Bu bakımdan özellikle Sudan gibi Afrika ülkeleriyle Türkiye olarak ekonomik ve ticari alanda daha köklü anlaşmalara imza atmamız gerekiyor. Bu tarz adımlar birliğimizi daha da perçinleyecektir” dedi.

“SUDAN HALKI BÜYÜK BEDELLER ÖDEDİ”
Baskı ve yaptırımlara maruz kalan Sudan Halkının uzun yıllar boyunca büyük bedeller ödemek zorunda bırakıldığını ifade eden Milletvekili Şahin Tin; “1997’den bu yana ABD’nin Sudan'a uyguladığı ticari yaptırımlar nedeniyle Hartum yönetimi, ihracat, ithalat ve dünya bankalarıyla koordineli çalışma konularında hep engellere takılmışlardır.  Bu nedenle gelişim ve büyüme konusunda çok büyük zorluklarla karşı karşıya bırakılan Sudan duraklama hatta gerileme dönemi yaşamıştır. Bunun rakamsal kaybı ya da ifadesine baktığımızda yaşam koşullarının ağırlığıyla aynıdır. Kısacası Sudan devleti kendisine uygulanan baskılar nedeniyle çok büyük bedeller ödemek zorunda bırakılmıştır. Bugün 2017 yılı itibariyle ABD Sudan’a uyguladığı yaptırımların kaldırılması yönünde karar aldı. Bugün artık alınan bu karar sayesinde zor hayat şartlarının hafifletilmesi için her türlü adımlar atılıyor. Bu anlamda Türkiye’nin bu denli güçlü ziyaretinin büyük kıymet taşıdığı bir gerçektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211