ŞÜKÜR ŞAFAĞI GÖRDÜK

ŞÜKÜR ŞAFAĞI GÖRDÜK

“Şahin Tin’in Zor Bir Günü; Şükür Şafağı Gördük Belgeseli” ile Denizli’de 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili tarihe bir not düşüyor ve geleceğe bugünden bir belge bırakıyor. 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karşı kurulan “barikatlardan” en önemli ve etkili olanlarından biri de Denizli’de ve Denizli’nin Çardak ilçesinde oluşturuldu. İş araçları ile askeri alanları abluka altına alan ve darbeci askerlerin giriş çıkışlarını engelleyen illerden biri olan Denizli 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karşı gerçekleştirilen örnek direniş destanı sergileyen ve yazan şehirlerin başında yer aldı. O akşam Denizli’de bulunan tek milletvekili ve parlamenter olan Şahin Tin darbe gecesini anlattı. 


 

MİLLETVEKİLİ TİN ANLATTI; “KAHRAMANLIK DESTANI  KARANLIK GECEYİ AYDINLATTI”
15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karşı kurulan “barikatlardan” en önemli ve etkili olanlarından biri de Denizli’de ve Denizli’nin Çardak ilçesinde oluşturuldu. İş araçları ile askeri alanları abluka altına alan ve darbeci askerlerin giriş çıkışlarını engelleyen illerden biri olan Denizli 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karşı gerçekleştirilen örnek direniş destanı sergileyen ve yazan şehirlerin başında yer aldı. FETÖ/PDY Soruşturmalarında Hava Kuvvetleri Ana Davası İddianamesinde dahi adı geçen Denizli ve Çardak Havaalanı Direnişi ve vatandaşların örgütlenerek oluşturduğu karşı duruşu; o akşam Denizli’de bulunan tek milletvekili ve parlamenter olan Şahin Tin anlatıyor. “Şahin Tin’in Zor Bir Günü; Şükür Şafağı Gördük Belgeseli” ile Denizli 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili tarihe bir not düşüyor ve geleceğe bugünden bir belge bırakıyor.

TARİH: 15 TEMMUZ, YER: DENİZLİ, “HAVA PUSLU”
Tarih 15 Temmuz 2016 günlerden Cuma… Akşam saat 21.45... Denizli Milletvekili Şahin Tin, o gün Ankara’dan Denizli’ye yola çıkmış,  akşamın geceye döndüğü saatlerde Denizli’ye giriş yapmıştı. Güzel kenti Denizli’ye gelmenin mutluluğunu yaşadığı o anlarda, İstanbul’da köprünün askerler tarafından kapatıldığı ve Ankara semalarında alçak uçuş yapan savaş uçaklarıyla, helikopterlerin olduğu bilgisini aldı. Ve adeta kısa süreli bir şok yaşadı.

Saat; 22.28.. Bu haberlerin ardından neler olduğunu anlamak için hemen telefona sarıldı, AK Parti Milletvekillerinin kullandığı WhatsApp grubuna “İstanbul ve Ankara’da neler oluyor? İstanbul köprüleri Jandarma tarafından kapatılmış, Meclis’in üzerinde jetler uçuyor arkadaşlar” şeklinde bir mesaj paylaştı. Diğer Milletvekili arkadaşları da bazı tahminler ve duyumlar paylaşmaya başladılar. Anlaşılan oydu ki askeriyenin içindeki emir komuta zincirinde kırılmalar yaşanıyordu.

ŞAHİN TİN; Kimileri tatbikat oluyordur falan diyor ama benim aklıma olağan üstü bir durum mu var bir darbe olabilirmi diye geldi. Danışmanım Kadir beyle durumu istişare ederken WhatsApp’tan bizim AkGurup’a yazayım dedim. (Bizim milletvekillerinin falan içinde olduğu grup) Ve, ‘neler oluyor Türkiyede’ diye yazdım.  Bu yazı ve not; darbe girişimindeki ilk yazılı beyanattır, ilk resmi bilgidir.

Saat; 22:35.. AK Parti Denizli İl Merkezi.. Bir yandan neler olduğunu anlamaya çalışıyor, bir taraftan da “neler yapmalıyız?” düşüncesi üzerine kafa yoruyordu. Kısa bir araştırmanın ardından yaşananların “bir grup ayrılıkçı askerin” hain darbe girişimine kalkışması olduğunu öğrendi. Hiç vakit kaybetmeden parti binasına geçti. Askeri bir darbe girişimi, kalkışma haberleri hızlı bir şekilde yayılıyor ve üst üste telefonlar alıyordu.

ŞAHİN TİN; Denizli’de diğer arkadaşlarımız yoktu sadece ben vardım. O arda sayın Bakanım Nihat Zeybekçi ile de konuştum kendisi meclise geçeceklerini söyledi, ben dedim ki; ‘Denizli bizde biz burada yapılması gereken ne varsa yaparız.’ Bu arada telefonla ulaşamadığımız arkadaşlar oldu görüşmelerimize devam ettik İl binamıza vardık.  Yönetim ve teşkilat mensuplarımıza mesaj attırdık. Oraya vardığımızda insanlar yavaş yavaş gelmeye başladılar.

DARBE GİRİŞİMİNİ DUYAN HERKES PARTİ BİNASINA AKTI

Saat 22:45 sularında “vatan haini darbecilerin” cunta girişimine ilişkin duyum alan Denizlili vatandaşlar ve teşkilat mensupları yoğun bir şekilde ve adeta akın akın partiye gitmeye başladılar. Şahin Tin; Ak Parti İl Başkanı Necip Filiz ile irtibat kurduktan hemen sonra koordinasyonun başına geçti. Kriz masası kuruldu; il başkanı ve genel merkezle iletişim halinde neler yapacaklarını planlamaya başladılar.

Saat; 22.55.. Milletvekili TİN, parti binasına gelen İl Başkan Yardımcıları, parti yöneticileri ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’la acil olarak bir durum değerlendirmesi yaptılar. Denizli’de darbe girişimcilerine karşı neler yapılması gerektiği  konusu tartışılıp değerlendirdiler.  Ve artık harekete geçme zamanı gelmişti.

Saat 23:00.. Başbakan Binali Yıldırım’ın,  televizyonda olayın iç yüzüyle ilgili açıklama yaptığında saatler 23:20’yi gösteriyordu. İlçe başkanları ve partinin mesaj sistemine kayıtlı tüm üyelere ilçe merkezlerindeki “parti binalarında toplanmaları” yönünde mesajlar atıldı.  Bu arada askeri bölgenin çevresinde gözlem yapmak üzere görevlendirmeler yapıldı

Atılan mesajlar ve haberleşmelerin ardından ilçe binalarının açıldığı bilgisini teyit edildi. AK Parti İl binasında da yaklaşık 1000 kişi civarında bir kalabalık oluşmuş ve gelenlerin sayısı hızla artıyordu.

ŞAHİN TİN; Tabi bu arada bir yandan haberleri izliyoruz bir yandan ankarayla telefon diyaloglarımız oldu genel başkan yardımcılarımızı görüştük. Olay teyit edildi, başkanımızın açıklamaları var teşkilatlarımız hazır olsun talimatları var tabi biz bu açıklamalardan önce hazırlılarımıza başladık. İl binamıza; arkadaşlarımız ilçe belediye başkanlarımız teşkilat başkanlarımız Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Zolan geldiler. Ben o arada Emniyet Müdürümüzü aradım, nedir durum diye? O da askeri bir hareketlenme var, biz de gerekli tedbirleri alıyoruz dedi. Ben de ona dedim ki; il binamıza muhakkak birkaç polis aracı ve ekip gönderin güvenliğe alalım. Benim düşüncem il binamızı kale gibi kullanıp orada savunma yapmaktı.

CUMHURBAŞKANI’NIN ÇAĞRISI  “CUNTA BİLDİRİSİ”Nİ PARÇALADI


Saatler gece yarısını geçmiş 00:10’u bulmuştu.. Ak Parti İl merkezinde süreç takip edilirken TRT’de askerlerin darbe yaptığı ve yönetime el koyduğu yönünde “cunta bildirisi” okunmaya başladı.

ŞAHİN TİN; TRT’de darbe bildirisi okunmaya başlandığında herkeste bir moral bozukluğu oluştu. Karanlık içerisinde hissettik kendimizi. Ardından hemen toparlandık ve  dedik ‘sakın ha bunlara inanmayın.’ Bu arada telefonlar geliyor bize ‘TRT’de bunları okutmayın yayınları kesin’ diye. DESKİ müdürü Mahmut Güngörü aradım. Çöp tepesi ve Çökelez’deki vericilerin elektriklerini kesin  ve bu yayınlar insanların moralini bozmasın dedik. Bunu sağladıktan sonra karar aldık; Çınar meydanına doğru yürüyeceğiz, diye. Ve Kolkola darbeye hayır diye yürüdük…

SAAT 00:35.. AK PARTİ DENİZLİ İL MERKEZİ..


Ve o gecenin dönüm noktası. CNN Türk Kanalı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında konuşuyordu..  Ardından tüm vatandaşları meydanlara davet ettiği o açıklaması geldi. Bu çağrı ile birlikte tüm üyelere ve vatandaşlara; darbeye hayır demek için sokaklara inmeleri, şehrin ve ilçelerin meydanlarını doldurmaları,  gerekirse askeri kışlaların önüne siper olmaları yönünde mesajlar atıldı. Kısacası Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını hızlıca tabana yayarak halkın darbeye karşı durması ve demokrasiye sahip çıkmaları istendi. Parti merkezindeki vatandaşlar ve partililer hızlıca organize edilerek Çınar Meydanı’na doğru kalabalık bir şekilde yürüyüşe geçilmesi kararı alındı. Bu arada AK Parti İl Binası’na gelen vatandaşlara parti binasında bulunan Türk Bayrakları dağıtıldı.

Milletvekili Şahin Tin, Saat 00:40’da İl binasına gelen yaklaşık 1.000-1.500 civarındaki partili ve vatandaşlarla birlikte Türk bayraklarını da alarak çınar meydanına doğru yürüyüşe geçtiler.

ŞAHİN TİN; Cumhurbaşkanımızı halka seslenişini özel bir televizyonda yakaladık.  ‘Darbeye karşı durun. Direnin’ talimatlarını alınca biz de bir heyecan cesaret ve güç oluştu, hep beraber sokaklarda yürümeye başladık.  Bayraklarımızı dağıttık herkes Türk bayrağını aldı. Sadece AK Partili değil herkes sloganlarla ‘darbeye karşıyız’ diye, ‘demokrasi istiyoruz’ diye slogan atıyor. Bu bizim için dönüm noktasıdır, yani Cumhurbaşkanımızın ‘sokaklara çıkın’ demesi ve ardından halkımzın her yerde yürüyüşe geçmesi, Türkiye için ve bizim için çok önemli bir dönüm noktası oluşmuştur.

DARBEYE KARŞI OMUZ OMUZA

Saat; 00.45.. Bu yürüyüş esnasında balkonlara çıkan vatandaşlar bir yandan sokağa çıkmaya, Çınar Meydanı’nda toplanmaya davet ediliyor, öte yandan da “darbeye hayır, darbeye karşı omuz omuza” sloganları atılarak yürüyüş kalabalıklaşarak sürdürülüyordu. Bu arada telefon trafiği ve bilgi akışı da kesintisiz bir şekilde devam ediyordu.

Milletvekili Şahin Tin, Darbe girişimi günü Denizli’de bulunan tek milletvekili olarak bir yandan; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci , öte yandan da  diğer illerdeki milletvekilleriyle sık sık görüşmeler yapıyor ve ülke genelinin durumuyla ilgili net bilgiler almaya çalışıyordu.   

ŞAHİN TİN; Tabi yürürken aklımızdan bir çok şey geçiyor. Çok yönlü düşünüp her şeyi kurgulamak, planlamak istiyorsunuz. Telefon görüşmelerimiz devam ediyor.  Vali bey aradı, ‘Sayın valim nedir durum nasıl?’ Ayrıca dedi ki ‘biz çevik kuvvette karargahı kurduk (orada olanları saydı) oradayız.  Şu anda burada kontrol altında her şey’ dedi.  Bu arada ben jandarma alay komutanımızı aradım. Cengiz bey’e  dedim ki ‘Komutanım, siz darbecilerden yana mısınız, halktan yana mısınız?’  Cengiz Komutan, ‘Ben halkımın ve devletimin yanındayım’ cevabını verdi. Devamla dedi ki ‘Ben bütün jandarma karakollarına emir verdim, kesinlikle sokağa çıkmayacaksınız.’  Kendi kendime ‘Elde var bir’ dedim, biraz rahatladım. Emniyet Müdürünü aradım, ‘Biz de durumu kontrol altına almaya çalışıyoruz’ dedi. ‘O zaman Çınar Meydanı’na polis gönderin, karışıklık çıkarmak isteyen provokatörler olabilir, engellememiz lazım’ uyarısında bulundum. O da; ‘Biz de gerekeni yapıyoruz’ dedi.

TUGAY KOMUTANLIĞI İŞ ARAÇLARI İLE KUŞATILDI

Darbe karşıtı kortej Çınar Meydanı’na yaklaştığında Danışmanına gelen bir haber daha da hızlı hareket etmeleri gerektiğini ortaya koyuyordu. Gelen bilgi; “Denizli Komando Tugayı’nda tankların dışarı çıkmak üzere hazırlanıyor olduğu şeklindeydi.” o anda Şahin Tin’in aklına, tankların çıkışını engellemek için belediyeye ve özel şirketlere ait büyük iş makinaları ile askeri bölgelerin giriş çıkış yollarını kapatma fikri geldi.

Saat; 00.55.. Yanında bulunan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve DESKİ Genel Müdürü Mahmut Güngör ile hızlı bir şekilde konuyu istişare ettiler. Acilen tüm iş makinalarını, otobüsler ve ne kadar ağır araç varsa tankların çıkış noktası olan Tanca Nizamiyesi başta olmak üzere tüm giriş çıkış yollarını kapatma kararı alındı. Başkan Zolan da talimatını verdi ve ellerindeki tüm araçlarla kuşatma başladı.

Saat 01.05’de.. Delikliçınar Meydanı.. Çınar Meydanı’na yürüyüş koluyla ulaşıldığında alanın vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde doldurulduğunu gördüler. Belediyenin önünde yüksek bir noktaya çıktılar.

HALK DELİKLİÇINAR MEYDANI’NDA
Milletvekili Şahin Tin; Çınar’da toplanan halka durum ve gelişmeler hakkında tespitlerini anlatmaya ve vatanımız için hainlere karşı “ölümüne direnmeleri” gerektiğini haykırmaya başladı. Cesur duruşu ile toplumumuza moral ve cesaret vermeye çalıştı.

Konuşmalarda TRT’den yapılan yayına vatandaşların inanmamaları gerektiği, korsan yayın yapıldığı, Cumhurbaşkanı ve Hükümetin görevinin başında olduğu, Başbakanın da açıklamasında söylediği gibi bazı vatan hainleri tarafından bu kalkışmanın organize edildiği anlatılıyordu. Bu arada bir yandan da Ankara ve İstanbul başta Türkiye ve Denizli’deki gelişmeler yakından takip ediliyordu.. Bu telaş ve hengame arasında çeşitli engeller ve aksiliklerle de karşılaşılmıyor değildi. Ancak çok hızlı bir şekilde çözümler de üretiliyordu. Çınar Meydanı’nda kalabalığa hitap etmek için “ses sistemi ve hoparlör cihazı” bulamayınca anons ve konuşmaların Çınar’daki Yeni Cami’nin ses sisteminden yapılmasına kararı verildi.
 

Mustafa KAYA

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221