'SÜNNET CERRAHİ MÜDAHALEDİR, EHİL ELLERDE YAPILMASI GEREKİR'

'SÜNNET CERRAHİ MÜDAHALEDİR, EHİL ELLERDE YAPILMASI GEREKİR'

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, Çal Kaymakamlığı ve Çal Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Geleneksel Sünnet Şöleninde konuşan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Son üç yıldır düzenlenen kanunlar ile sünnetin hastanelerde steril koşullarda hekimler tarafından yapılması zorunlu hale gelmiştir. Sünnet aslında bir cerrahi müdahaledir ve ehil ellerde doktorlar tarafından yapılması gerekir” dedi.

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, Çal Kaymakamlığı ve Çal Belediyesi tarafından 3. Geleneksel Sünnet Şöleni, yapıldı. Törene; Çal Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Belediye Başkanı Fethi Akcan, Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, İlçe protokolü, Çal Devlet Hastanesi yönetimi ve sünnet çocuklarının aileleri katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Çal Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Halil Oğuzhan Zorlu, bu yıl üçüncüsü düzenlenen geleneksel hale gelen sünnet şöleninde 30 çocuğu sünnet ettirecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Çal’da sünnet şöleninde bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Bildiğiniz gibi sünnet dinimizce önemli olmasının yanı sıra aynı zamanda düğünü, kınası, eğlencesi yapılan önemli bir geleneğimizdir. Biz doktorlar için sağlık açısından da çok önemli bir yeri vardır. Sünnet aslında bir cerrahi müdahaledir ve ehil ellerde doktorlar tarafından yapılması gerekir. Son üç yıldır düzenlenen kanunlar ile sünnetin hastanelerde steril koşullarda hekimler tarafından yapılması zorunlu hale gelmiştir. Sağlık Bakanlığımızın politikaları gereği merkez hastanelerde ne varsa İlçe hastanelere de o hizmeti ulaştırabilmek amacıyla başlatmış olduğumuz, İlçelerimizde ki bu sünnet işlemlerini ilk kez Çal’da törensel hale getirdik. Küçük İlçelerimizde kadroları gereği her türlü uzman hekim bulunmadığı için burada da Üroloji uzmanımız yoktu. Bu nedenle 3 yıl önce ilk kez Çal’da, sünnet olacak çocuklar Merkez’e taşınmasınlar, işlemlerini yerlerinde yapabilelim diye hekimler görevlendirdik. Üç yıldır bizlere bu anlamda desteklerini esirgemeyen, çocuklarımızın kıyafetlerinden, hediye ve törenlerine, kına gecesine kadar her şeyini sağlayan Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve Çal Esnafımıza çok teşekkür ederim. İnşallah bugün çocuklarımız için unutamayacakları kadar güzel bir gün olsun” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER