“SÜRDÜRÜLEBİLİR AİLE ŞİRKETİ OLMANIN EN ÖNEMLİ NOKTASI; ANAYASASIDIR”

Denizli Genç İşadamları Derneği (DEGİAD) ile Aile İşletmeleri Derneği'nin (TAİDER) birlikte düzenlediği ‘Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik, Uygulamalar ve Deneyimler’ konulu panelde konuşan DEGİAD Başkanı Hakan Urhan; “Sürdürülebilir aile şirketi olmanın en önemli noktası, aile ve şirket anayasasıdır. Anayasası olan aile ve şirketin sürdürülebilir başarı oranı şansı yükseliyor” dedi.

Denizli Genç İşadamları Derneği (DEGİAD), eğitim çalışmalarını sürdürüyor. DEGİAD ile Aile İşletmeleri Derneği'nin (TAİDER) ile birlikte Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi'nde ‘Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik, Uygulamalar ve Deneyimler’ konulu panel düzenlendi. DEGİAD ve TAİDER üyesi Civan Sözkesen’in oturum yöneticiliğini yaptığı panele; TAİDER Başkanı Aydın Öğücü ile TAİDER Önceki Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır konuşmacı olarak katıldı. Açılış konuşmasını yapan DEGİAD Başkanı Hakan Urhan'ın yaptığı panelde, aile şirketlerinde anahtar kelimenin ‘Sürdürülebilir başarı’ olduğunu belirtti. Başkan Urhan, "Ülke ekonomilerinde aile şirketleri hayati bir öneme sahiptir. Ekonominin omurgası aile şirketleridir. Sürdürülebilir aile şirketi olmanın en önemli noktası, aile ve şirket anayasasıdır. Denizli’de çok başarılı aile şirketleri var ama aralarında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle kapanmalar ya da bölünmelere de şahit oluyoruz. Anayasası olan aile ve şirketin sürdürülebilir başarı oranı şansı yükseliyor” dedi.

“DÜNYA EKONOMİSİNİN BAŞROL OYUNCUSU AİLE ŞİRKETLERİDİR”

Sohbet şeklinde geçen panelde “Kurallarla yaşayıp, kurallara uyulması başarı ile sürdürülebilirliği beraberinde getiriyor” diyen, TAİDER Başkanı Aydın Öğücü, Türkiye’deki aile şirketlerinden örnekler vererek uyulması gereken kurallara dikkat çekti. Öğücü, “Sadece Türkiye’de değil, dünya ekonomisinin başrol oyuncusu aile şirketleridir. Ancak öğle trajik örnekler var ki, insan kendine ‘Milyar Dolar gelirleri varken, neyi paylaşamadılar da işletmeyi kapattılar?’ sorusunu sormadan edemiyor. Aile şirketleri kırılgandır. Kırılganlığı ortadan kaldırmak, belli başlı kurallara bağlıdır. İstatistikler Türkiye’deki aile şirketlerinin ömrünün 25 yıl olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

“YENİ NESİL ÇOK HASSAS”

Panelin diğer bir konuğu TAİDER Önceki Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır, aile şirketlerinde sürdürülebilirliğin sağlanmasındaki en önemli noktanın kurallar olduğunu söyledi. Bayındır, “Şirketlerin dikkat etmeleri gereken bir konu daha var. Şirketimizi kurallar koyup, belirlediğimiz anayasamız ile yönetsek bile artık yeni nesil çok hassas. Bu nedenle şirketimizin amacı nedir? Bölgeye etkisi nedir? Bunları iyi saptamamız gerekiyor. Çünkü gençler artık tüketimde güveni ön planda bulunduruyor. Firmanın sosyal hayata katkısını ön planda bulunduruyor. Topluma zarar verdiğini düşündüğü firma ve ürünlerini hayatından çıkarıyor” dedi. Panel, konuşmacılar ve katılımcılar arasında soru cevap şeklindeki diyaloglarla tamamlandı.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205