SURİYE'YE GERİ DÖNÜŞLER BAŞLADI

SURİYE'YE GERİ DÖNÜŞLER BAŞLADI

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Afrin kentine yönelik başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekatı’nın başarıyla sonuçlanmasının ardından Türkiye’de bulunan Suriyeliler, memleketlerine dönmeye başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce 20 Ocak’ta Suriye’nin Afrin kentine yönelik ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatıldı. Çanakkale Savaşı’nın 103’üncü yıl dönümü olan 18 Mart’ta ise zaferle sonuçlandı. Terör unsurlarını bölgeden temizleyen Mehmetçik, Afrin ve çevre yerleşim birimlerinde mayın temizleme çalışmalarına devam ediyor. Bölgede barış ortamının sağlanmasıyla birlikte Türkiye’de mülteci konumunda olan Suriyeliler, memleketlerine geri dönmeye başladı. Basın Yayın ve Enformasyon Muğla İl Müdürlüğü koordinesinde Muğla, Denizli ve Aydın'da görev yapan 25 gazeteci, Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Mehmetçik’e destek için gittiği Öncüpınar Sınır Kapısı’nda askeri araçların değil, mültecileri taşıyan araçların hareketliliği gözlemlendi. Gazetecileri ağırlayan Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Ve Enformasyon Uzmanı H. Cesurhan Taş, “Geri dönüşler, basın merkezimizin önünde gerçekleşiyor. Günde 5 dolmuş dolusu Suriye vatandaşının temelli geri dönüş yaptığını görüyoruz. Orada belli bir nizam ve intizam sağlanınca insanlar geriye gitmek istiyor. Kendi arazileri var; onları ekiyorlar, biçiyorlar. Günde 5 dolmuşun 20 kişilik olduğunu düşünürsek yaklaşık 400 kişi geri dönüyor. Bu da Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısının azaltılması ve bunların Türkiye’de yaratacağı sosyoekonomik bir takım krizlerin azalmasına imkan sağlıyor” dedi.    
“700 CİVARINDA YERLİ VE YABANCI GAZETECİ AKREDİTE OLDU”
Geçici görevlendirmeyle sınır karısında bulunduğunun altını çizen Taş, “Burada geçici görevdeyim. Zeytin Dalı operasyonu başlamadan öncesinde ve sırasında burada görevliydim. Yerli ve yabancı medya mensuplarının akreditasyonu, bölgedeki çalışmalarının takibi ve organize edilmesinden sorumluyuz. Şuana kadar 700 civarında yerli ve yabancı gazeteci akredite oldu. Özellikle yabancı medya mensuplarının bir kısmını akredite etmedik. Zaman zaman buradaki yerli ve yabancı gazetecileri gerek Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde, gerekse de Zeytin Dalı bölgesine turlar düzenleyerek götürüyoruz. Afrin merkezde gündelik hayatın nizam ve intizamın normale döndüğü; Türkiye tarafından oranın özgürleştirildiği vurgusunu yapıyoruz. Yabancı ve yerli medya mensuplarına gösteriyoruz” diye konuştu. 
g
AFİRİN’DEN KİLİS’E YÜRÜDÜ
Afrin’in teröristlerin eline geçmesiyle birlikte kentten kaçanlardan biri de Ali El Muhammet oldu. Azez’de yaşayan ve kentin terörist unsurların eline geçmesiyle birlikte kentten ayrılan Muhammet, yakşalık 20 kilometrelik yolu yürüyerek geçti. 20 yıl önce dağlardan kaçak yolla Türkiye’ye giriş yaptığını söyleyen Mahammet, “Afrin Azez’den dağdan kaçak olarak geçtim. İzmit’e kadar yakalanmadan geçtim. İstanbul’a gittim. Gebze’de çalıştım. 2 senedir çalışıyorum” dedi.

KİMLİĞİ OLMADIĞI İÇİN GERİ DÖNEMİYOR
Azez ve Afrin Bölgesi’nde barışın hakim olmasıyla birlikte Suriye’ye geri dönmek isteyen Muhammet, kimliği olmadığı için dönemediğini dile getirdi. Muhammet, “Türkiye kimlik vermiyor. Ben kaçak geldim. Suriye’ye gidemiyorum. Geri dönmek istiyorum; kimliğim olmadığı için dönemiyorum” diye konuştu.   

 

 GÜRKAN GÖK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER