“Susan ve öldürülen kadınların sesi olmaya devam edeceğiz”

Şebnem Şirin’in öldürülmesinin ardından basın açıklaması düzenleyen TMMOB Denizli İKK Kadın Çalışma Grubu Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Burcu Şirin; “Hiç kimse öldürülmeyi hak etmezken biz kadınlar her gün isimlerimiz değişerek birer birer azalmaktayız. Bizler TMMOB’lu kadınlar olarak susan ve öldürülen kadınların sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Susan ve öldürülen kadınların sesi olmaya devam edeceğiz”

TMMOB Denizli İKK Kadın Çalışma Grubu Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Burcu Şirin, Şebnem Şirin’in erkek arkadaşı tarafından öldürülmesinin ardından basın açıklaması düzenledi.

Burcu Şirin, “Ülkemiz, Cumhuriyetimizin 98’inci yılını kutlamaya hazırlanırken, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamının her döneminde önemini vurguladığı kadınlarımız, cinayete kurban gitmekte ve her geçen gün değersizleştirilmekte. Kadına şiddet insanlığın ayıbı ve Cumhuriyet ile kazanılmış haklarımızın inkârıdır. Bizler TMMOB üyesi mühendis, mimar ve şehir plancı kadınlar olarak yıllardır ‘Her yer cinayet mahalli’ diyoruz. Mesleği, yaşı, yaşadığı şehir ve eğitim düzeyinden bağımsız olarak kadınlar, erkekler tarafından şiddet görüyor, cinsel saldırıya uğruyor ve öldürülüyorlar. Öldürülen kadınların yüzde 20 sinin 6284 sayılı koruma kararı olmasına rağmen, devlet yetkilileri kadınlarımızı koruyamadığı için kadınlar, en yakınları erkekler tarafından katledilmekte. Hiç kimse öldürülmeyi hak etmezken biz kadınlar her gün isimlerimiz değişerek birer birer azalmaktayız. Bizler TMMOB’lu kadınlar olarak susan ve öldürülen kadınların sesi olmaya devam edeceğiz. Kazanılmış haklarımızı yok etmenize izin vermeyeceğiz ve İstanbul sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz. İsyandayız. ‘Artık yeter’ diyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER