Tabipler, ‘Şiddetin Önlenmesi’ isteğini yineledi

‘17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ nedeniyle Bayramyeri Meydanı’nda bir araya gelen sağlık çalışanları, ‘şiddetin önlenmesi’ isteğini yineledi. Basın açıklamasının ardından hayatlarını kaybeden sağlık çalışanları için lokma hayrı yapıldı.

Tabipler, ‘Şiddetin Önlenmesi’ isteğini yineledi

Gaziantep'te görevli Dr. Ersin Arslan’ın 7 yıl önce bir hasta yakını tarafından öldürülmesi sonucu her yıl 17 Nisan tarihinde yapılan ‘Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ kapsamında Denizli’de görev yapan sağlık çalışanları yine seslerini yükseltti. Meslektaşlarını anmak için Denizli Bayramyeri Meydanı’nda toplanan Denizli Tabip Odası Üyeleri, ‘sağlıkta şiddete son’ çağrısında bulundu. Öte yandan hayatlarını kaybeden sağlık çalışanları ruhuna lokma hayrı yapıldı. Basın açıklaması ve lokma hayrına; AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Denizli’de görev yapan doktorlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEMEYE YÖNELİK YASA HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Denizli Tabip Odası adına basın açıklaması yapan Başkan Meral Alten, “Dr. Ersin Arslan’ın 17 Nisan 2012’de 30 yaşında iken bir hasta yakını tarafından vahşice öldürülmesinin üzerinden 7 yıl geçti. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; her gün 30’dan fazla sağlıkta şiddet olgusu bildirilmektedir. Tabip Odası olarak sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik çabalarımıza rağmen hekimlerimiz öldürülmeye ve darp edilmeye devam etmektedir. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yasa hayata geçirilene dek bu çabalarımıza devam edeceğiz. Dr. Ersin Arslan’ın öldürüldüğü tarih olan 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü ilan edilerek tüm yurttaki tabip odalarınca ‘beyaz eylemler’ planlanmıştır. Bir de Denizli Tabip Odası olarak, hastaları ve hasta yakınları tarafından öldürülen tüm hekimlerimiz için lokma hayrı yaparak kamuoyunda sağlıkta şiddete karşı bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Herkese şiddetsiz günler diliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER