TAHTA KAŞIK USTASI DENİZLİ'YE GELDİ

TAHTA KAŞIK USTASI DENİZLİ'YE GELDİ

Konyalı kaşık ustası, UNESCO Yaşayan Kültür Hazinesi, Engelli Semazen Mustafa Sami Onay, Denizli Umut Çocukları Derneği’ni  ziyaret için Denizli’ye geldi. DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ni de ziyaret eden kaşık ustası sanatçı Mustafa Sami Onay, ahşap kaşığın imalatı hakkında açıklamalarda bulundu.  

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Ölmeye Yüz Tutmuş Mesleklerin Yaşayan Ustaları’ projesinde etkin rol aldığını söyleyen sanatçı Onay, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi Haber Koordinatörü Muhammet Karaçay’ın sorularını yanıtladı. UNESCO Yaşayan Kültür Hazinesi Mustafa Sami Onay, “Benim mesleğim kaşıkçılık. Konya’da ahşap kaşık imalatı yapıyorum. 1993 yılına kadar bu mesleği bırakmıştım. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Ölmeye Yüz Tutmuş Mesleklerin Yaşayan Ustaları’  kapsamındaki bir projede yer aldım. Tahta kaşık imalatına tekrar başladım. Şu anda da devam ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısıyım. UNESCO sanatçısıyım. Engelli semazenim. Konya’da programlarımız devam ediyor. Daha önce de semazendim. Engelli olduktan sonra da devam ettim. Engelli demek de istemiyorum. Allah bizden bir ayak aldı yerine bin ayak verdi. “ dedi.

GÜLÜ HERKES SEVER, BİZ DİKENE TALİBİZ
UNESCO Yaşayan Kültür Hazinesi, Engelli Semazen  Onay, “Kimse engelli değildir. Yeter ki engelsizler bize engel çıkarmasınlar. Kaldırımlara ve engellilere ayrılmış olan otoparklara araçlarını park etmesinler. Bize sakat da, engelli de, özürlü de diyebilirsiniz. Bizim bildiğimiz bir tek şey var ki bunu bize Cenab-ı Hak hediye verdi. Gülü herkes sever. Biz dikene talibiz. Ailelerimiz de dikene talip oldular. Allah onlardan da razı olsun. “ şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221