Taksi durağına ebabil kuşu indi

Denizli merkezde bulunan Çınar Taksi Durağı’na geçtiğimiz günlerde bir Ebabil Kuşu indi. Durakta gece nöbeti tutan taksicinin fark etmesi üzerine bulunan kuşa bir gün boyunca durak esnafı tarafından sahip çıkıldı ve bakıldı. Ebabil Kuşu daha sonra Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nden gelen ekibe teslim edildi.

Taksi durağına ebabil kuşu indi

Denizli merkezde bulunan Çınar Taksi Durağı’na geçtiğimiz günlerde bir Ebabil Kuşu indi. Durakta gece nöbeti tutan taksicinin fark etmesi üzerine bulunan kuşa bir gün boyunca durak esnafı tarafından sahip çıkıldı ve bakıldı. Ebabil Kuşu daha sonra Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nden gelen ekibe teslim edildi. Diğer kuşlara göre farklı özellikleri olan Ebabil Kuşu, uzun ömürlü ve yaşamını uçarak geçiren bir tür olarak biliniyor.

Halk arasında baharın habercisi olarak Ebabil kuşu Denizli’de Çınar Taksi Durağı’na indi. Çınar Taksi üyesi esnaf taksi ofisinin çatısına inen kuşu aldı ve önce türünü anlamaya çalıştı. Bir süre sonra kuşun, tüm ömrünü uçarak geçiren Ebabil kuşu olduğu sonucuna varan esnaflar Orman Bölge Müdürlüğü’ne ulaştı. Duraklarına inen Ebabil Kuşu ile ilgili bilgi veren Çınar Taksi Kooperatifi Başkanı Sezai Akagündüz, “Bu kuş bir arkadaşımız gece nöbetinde iken, taksi durağının tavanına inmiş. Bana telefon etti. Kuşun türünü sonradan öğrendik. Ve durak olarak sahip çıktık. Durak esnafı arkadaşlarımız kuşu Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ekibine teslim etti” dedi.

EBABİL KUŞU’NUN ÖZELLİKLERİ

Bumeranga benzer kanatları kısa ve çatallı bir kuyruk yapısına sahiptirler ana rengi kahverengi olarak bilinen Ebabil gökyüzünde siyah renge bürünmektedir. Genellikle kırlangıçlarla karıştırılır. Çoğu zaman ancak boyut olarak da uçuş şekilleri olarak da kırlangıçlardan çok farklı bir türdür. Uçarken kanatlarını asla kapatmazlar yuvaları çatıların uzak noktasındadır ve çok hızlı hareket ederler. Ebabil kuşu tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bunun için hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir. Onları beslenirken ya da yerde yürürken görmeniz mümkün pek değildir. Bu türün 20-25 yıl yaşandığı söylenmektedir ve yapılan araştırmalar da bu bilgiyi doğrulamaktadır. Ebabil kuşlarının yuvalarını görmeniz mümkündür uç noktalarda barınırlar ve yuvalarına çok hızlı girip, çıkarlar. En ilginç özellikleri sadece üremek adına yere inmeleridir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER