Tanzanya Büyükelçisi’nden DENİB’e ziyaret

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Elizabeth Kiango Kiondo, Denizli İhracatçılar Birliği’ni (DENİB) ziyaret etti. DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda iki ülke arasındaki işbirliği fırsatları değerlendirildi.

Tanzanya Büyükelçisi’nden DENİB’e ziyaret

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere kente gelen Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Elizabeth Kiango Kiondo, Finansal Ataşe Stella Kasomangala ve Koordinatör Göksel Seçilmiş ile Denizli İhracatçılar Birliği’ni (DENİB) ziyaret etti. Büyükelçi Kiondo ve beraberindekiler, DENİB Yönetim Kurulu ile toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Büyükelçi’ye ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Başkan Memişoğlu, şunları söyledi: “Afrika kıtası ihracatımız için önemli bir pazar konumunda. Tanzanya da Doğu Afrika’da stratejik konuma sahip bir ülkedir. Sahip olduğu üç limanın yanı sıra 400 kilometrelik sahil alanıyla da turizm alanında da güçlü bir ülke. Bugünkü toplantımızda Tanzanya ile Denizli arasındaki işbirliği fırsatlarını değerlendirdik. Tanzanya’yı Afrika’nın gelecek vadeden ülkelerinden biri olarak görüyoruz. Sayın Büyükelçi Kiango Kiondo’ya çok teşekkür ediyoruz. Denizli’nin ihracat yapısını ve Tanzanya’daki genel ekonomik duruma ilişkin karşılıklı görüş alış verişi gerçekleştirdik. Bizim için çok verimli bir toplantı oldu.”

Hedef; iki ülke arasındaki dış ticareti 500 milyon dolara çıkarmak

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Elizabeth Kiango Kiondo ise ev sahipliklerinden ötürü DENİB Yönetim Kurulu’na teşekkür etti. Tanzanya ile Türkiye’nin şu andaki dış ticaretinin yıllık 250 milyon dolar seviyelerinde seyrettiğini bildiren Büyükelçi Kiondo, hedefin bu rakamı 500 milyon dolara taşımak olduğunu söyledi. Toplantıda Tanzanya’nın ekonomik yapısı ve Denizli ihracatına ilişkin sunumlar yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER