TARİHE TANIKLIK ETMEYE DEVAM EDECEK

TARİHE TANIKLIK ETMEYE DEVAM EDECEK

Büyükşehir, 1200 yıllık anıt ağacı yok olmaktan kurtardı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, M.S. 800’lü yıllarda topraklabuluştuğu tahmin edilen 1200 yıllık anıt ağacı yok olmaktan kurtardı. DenizliBüyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “1200 yıldır tarihe canlı tanıklıketmiş zenginliğimize; doğanın bize sunduğu bu büyük mirasa sahip çıkmanınmutluluğunu yaşadık” dedi.

Denizli’de yok olmaya yüz tutmuş tarihi yapıları geleceknesillere aktarmak için birçok çalışma yapan Denizli Büyükşehir Belediyesi,kentin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak için bu kez farklı birprojeye imza attı. M.S. 800’lü yıllarda toprakla buluştuğu tahmin edilen 1200yıllık anıt ağaç yok olmaktan kurtarıldı. Tavas ilçesinin Tekke Mahallesi’ndeyaşlı bir çınar ağacı olduğu ve yok olma tehlikesi bulunduğu ihbarı üzerineharekete geçen Denizli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler DairesiBaşkanlığı bölgede incelemede bulundu. Yapılan incelemede, çevre uzunluğu 11metre olan ağaç gövdesinin ve kök boğazlarının mantarların tahribine uğradığı,yıllarca devam eden bu tahribatlar sonucu büyük kovukların meydana geldiğitespit edildi. Çeşitli zararlıların ölmeye başlayan ağaç dokularına da zararverdiği ifade edilirken, tedavi edilmemesi durumunda yok olacağı kaydedildi.

GÖVDE YARALARI TEMİZLENDİ

Çınarın tedavisinde ilk olarak çürüyen ve kanserli olandokular kazınarak ağaçtan uzaklaştırıldı. Mantar ilaçlarının tatbik edildiğiçalışmada temizlenen kısımlar özel koruyucu maddeler ile kapatıldı. M.S. 800’lüyıllarda toprakla buluştuğu tahmin edilen ve 1200 yıldır tarihe canlı tanıklıkeden anıt ağaç, yapılan titiz çalışma ve tedavi sonucunda yok olmaktankurtarıldı. Yeniden doğaya kazandırılan yaşlı ağacın uzun süre daha tarihetanıklık edeceği ifade edildi.

TARİHİN CANLI TANIĞI

Ağacın yok olmak üzere olduğunu kendilerine bildirenvatandaşlara teşekkür eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,bugüne kadar yok olmaya yüz tutmuş birçok tarihi bina ve esere sahipçıktıklarını söyledi. Tarihi değerleri koruma çalışmalarının devam ettiğiniancak anıt ağacın geçmişten gelen canlı bir emanet olduğunu dile getiren BaşkanZolan, “1200 yıldır tarihe canlı tanıklık etmiş zenginliğimize; doğanın bizesunduğu bu büyük mirasa sahip çıkmanın mutluluğunu yaşadık. BüyükşehirBelediyesi olarak tüm değerlerimize sahip çıkmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz”diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER