TARİHİ BEYLER KONAĞI EĞİTİM YUVASI OLUYOR.

TARİHİ BEYLER KONAĞI EĞİTİM YUVASI OLUYOR.

Buldan’ın tarihi konaklarından, restorasyonu tamamlanan Beyler Konağı Buldan Meslek Yüksekokulu’na tahsis edildi.

Buldan Belediyesi tarafından sahiplerinden satın alınarak restore ettirilen Dokuma Pazarı caddesindeki tarihi Beyler Konağı, Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon bölümüne eğitim amaçlı kullanılmak üzere verildi.

Konu ile ilgili olarak Buldan Meslek Yüksekokulu’nda Okul Sekreteri Cumhur Mustak, Mimari Restorasyon Bölümü Başkanı Tuncay Özdemir ve Bölüm Başkan Yardımcısı Erkan Baloğlu ile Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay’ın katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda binanın kullanımı le ilgili olarak bazı detaylar konuşuldu. Bölüm Başkanı Tuncay Özdemir, Beyler Konağı’nı Buldan’ın geleneksel evleri tarzında dekore edip minik bir müze şekline dönüştüreceklerini, burada seminer, konferans tarzı eğitsel faaliyetlerde bulunacaklarını belirterek “bölüm derslerinin bazılarını öğrencilerimizle burada işleyeceğiz” dedi.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay da, “Dokuma Pazarı caddesinde, diğer adıyla Hamam Boğazı caddesinde bulunan tarihi evlerimiz dış cephe iyileştirmesi adı altında elden geçirildi. Bu bölge eski Buldan’ın en önemli çarşısı idi. Şehrin alt kısımlara kayması ile bu bölge cazibesini kaybetti. Ancak Buldan’ın karakteristik özelliklerini bu bölge temsil ediyor. Koruma altındaki tarihi evlerimiz hep bu bölgede. Belediye olarak bu bölgenin canlandırılması için çalışmalarımız var. Tarihi Beyler Konağı’nı da bu amaçla Üniversiteye tahsis ettik. Bu konağın eğitim amaçlı kullanılmasıyla burada bir hareket oluşacak. Umuyorum ki üniversite bu bölgeye yeniden cazibe kazandıracaktır” dedi. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER