Tarihi Çarşı Cami’nin önü açıldı

Buldan Çarşı Mahallesi’nde 17.yüzyıla ait tarihi Cami’nin çevresindeki dükkânlar Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün onayı ile Buldan Belediyesi ekiplerince tek tek yıkıldı. Artıracak yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, cami çevresinde restorasyon çalışmalarının da en kısa zamanda başlayacağının müjdesini verdi.

Tarihi Çarşı Cami’nin önü açıldı

Buldan’da 400 yıllık Çarşı Cami’sinin çevresinde görüntü kirliliği oluşturan dükkanlar, Aydın Vakıflar Müdürlüğü’nün onayı ile Buldan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince tek tek yıkıldı. Buldan’a gelen Aydın Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, Belediye Başkanı Mustafa Şevik ile birlikte yıkım çalışmalarını yerinde inceledi. Yıkım çalışmalarıyla birlikte çevresinde görüntü kirliliği oluşturan yapılar yıkılarak Tarihi Cami’nin önü açıldı, görünürlüğü arttı. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Şevik, “Cami çevresinde çeşitli nedenlerden dolayı yıkılamayan bir tek dükkanımız kaldı. Burası da kamulaştırılarak en kısa zamanda temizlenecek. Böylelikle tarihi değerimiz olan Çarşı Cami’nin önü tamamen açılmış, görünürlüğü artmış olacak” dedi.

Restorasyon projesi hazırlanıyor

Yıkım çalışmalarının tamamlanmasının ardından cami çevresinde restore edileceğini de açıklayan Başkan Şevik, “Belediyemiz Restorasyon Birimi cami çevresinin restorasyonu için proje hazırlık çalışmalarına başladı. Restorasyon projesi en kısa zamanda Aydın Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne sunulacaktır. Kabul edilmesi halinde restorasyonu da belediyemiz tarafından yapılacaktır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER