TARIM BAKANLIĞI LİSTESİNDE 6 DENİZLİLİ FİRMA

TARIM BAKANLIĞI LİSTESİNDE 6 DENİZLİLİ FİRMA

Günümüzde tarımda bilinçsiz ilaç ve yüksek girdikullanımının sonucu insan sağlığı ve doğal dengenin bozulması gibi olumsuzsonuçlar karşısında “organik tarım' alternatif olarak gündeme geldi. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye genelinde organik tarım yapan firmalarıaçıkladı. Listede 6 tane Denizli firması bulunmakta.

Organik Tarım, günümüzde konvansiyonel tarımda bilinçsizilaç ve yüksek girdi kullanımının sonucu insan sağlığı ve doğal dengeninbozulması gibi olumsuz sonuçlar karşısında alternatif olarak gündeme gelmiş birüretim sistemidir. Organik tarım; ekolojik veya biyolojik tarım olaraktanımlanmaktadır. Organik tarımın amacı; çevre ve insan sağlığı ile doğalkaynakların korunması, biyolojik çeşitliliğin sağlanması, ekolojik dengeninkorunması, kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve sentetik gübrelerinkullanımını engelleyerek çevreye olumsuz etkilerinden korumak, organik ve yeşilgübreleme, münavebe, toprak ve gen kaynakları erozyonunu önlemek, yenilenebilirenerji kaynaklarını kullanmak ve enerji tasarrufu yapmak, bitkinin direnciniarttırmak, biyolojik mücadelede doğal düşmanlardan faydalanmak, ekonomiyidesteklemek ve üretimde sadece miktar artışını değil aynı zamanda ürünkalitesini de arttırmaktır. Organik tarımın temel ilkeleri; genetik değişikliğeuğramamış ve sağlıklı tohum kullanmak, toprakta zararlı etki bırakabileceksentetik gübre kullanmamak, zararlı, hastalık ve yabancı otlar ile mücadelede,kalıcı, doğaya zarar vermeyen ve parçalanmayan kimyasallar kullanmamak, ürününsertifikasyon ve etiketlenmesini yaptırmak şeklinde sıralanabilir.

Türkiye'deki firmalardan “organik ürün' talebindebulunmuş ve böylece 1984–1985 yıllarında ülkemizde organik tarım başlamıştır.Ülkemizde organik tarım ilk olarak Ege Bölgesinde önemli ihraç ürünleri olankuru incir ve üzümde gerçekleşmiştir. Daha sonra bu ürünlere kuru kayısı,fındık gibi ürünler de katılarak organik tarım farklı bölgelerimizde deuygulanmaya başlamıştır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye genelindeorganik tarım yapan firmaları resmi sitesinde yayınladı. Bu yayınlanan listede6 tane Denizli firması bulunuyor. Firdevs Gıda, Hüseyin Çalışkan, KonyalıoğluMetal, Küp Şarapçılık, İnceğiz Tarımsal ve Gökçeören firmaları bulunuyor.  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER