“Tarımsal üretimin ana üreticisi kadınlarımız oldu”

Kız Kardeşim projesi kapsamında düzenlenen eğitim programında konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Çınar; “Bütün tarımsal faaliyetlerin en başında kadınlarımız gelmektedir. Ülkemizin her köşesinde tarımsal üretimin ana üreticisi kadınlarımız olmuştur” dedi.

“Tarımsal üretimin ana üreticisi kadınlarımız oldu”

Kırsal alanda yaşayan ve kendi imkanlarıyla üretim yapan kadınların, sosyo-ekonomik güçlenmesine destek olunmasına yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı’nca 2015 yılında başlatılan ve bu yıl 9 ilde gerçekleştirilecek olan Kız Kardeşim Projesi başladı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen eğitim projesinin açılışına; İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar’ın yanı sıra, Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Nimet Kaleli, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Atmacaoğlu, üretici kadınlar ve teknik personel katıldı. Eğitim programının açılışında konuşan İl Müdürü Şakir Çınar; “2022 yılı içerisinde 9 ilde uygulanmaya konulan ‘Kız Kardeşim’ projesinin Denizli'nin de dahil olmasından dolayı büyük bir memnuniyet duyduğumu ve oldukça heyecanlı olduğumu ifade etmek istiyorum. Tarımı ilk defa annelerimizde gördük, annelerimizin faaliyetleriyle tanıdık. O yüzden bu proje bizim için çok önemli. Aslında baktığımızda, bütün tarımsal faaliyetlerin en başında kadınlarımız gelmektedir. Ülkemizin her köşesinde tarımsal üretimin ana üreticisi kadınlarımız olmuştur. Tarımsal üretim konusunda ülke ekonomisine çok ciddi katkıları olan şehrimizde, çiftçilerimiz gerek ürün çeşitliliği ve gerekse de tarımsal alanda kullandıkları teknikler ile örnek teşkil etmektedir. Bizlerin bütün çabası kadınlarımızı ekonomik olarak daha da güçlendirmek. Başta kırsal olmak üzere, ülkemizin her yerinde kadınımızı ekonomik anlamda güçlü ve kalkınmış bir hale getirmektir. İşte tamda bu noktada, Tarım ve Orman Bakanlığımızın hayata geçirdiği ‘Kız Kardeşim’ projesini önemsiyor ve bu bağlamda eğitim alacak kadın üreticilerimize de şimdiden başarılar diliyorum” İfadelerini kullandı.

“KIZ KARDEŞLERİMİZ ÜRÜNLERİNİ MARKA HALİNE GETİREBİLECEK”

Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Nimet Kaleli ise şunları aktardı: “Bu projeyi Sayın Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişçi de sahiplendi. Bakanımız, Kız Kardeşim projesi ile eğitim alan kadınların, ticari faaliyetlerinin güçlenerek satış ve pazarlama alanlarında rekabet yeteneklerinin artacağını söyledi. Kadınlarımıza proje kapsamında, finansal okuryazarlık, gıda güvenliği, lojistik, ürün sunumu, pazarlama teknikleri gibi konularda eğitim verilecek olup, eğitimlerin sonunda satış ve pazarlama konusunda kadınlarımız, kız kardeşlerimiz ürünlerini marka haline getirebilecek, fuar, sergi ve festivallerde yer almasını sağlayacak ve bu vesile ile pazarda daha fazla söz sahibi olacaklardır” dedi. Ardından kadınlara; finansal bilinç, müşteri ilişkileri ve satış, mobil fotoğrafçılık, dijital dünyada güvenlik, ürün sunum ve pazarlama teknikleri, sosyal medyada reklam ve bilinirlik artırma, gıda güvenilirliği ve etiketleme konularında eğitimler verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER