‘Tarla Günü Etkinliği’nde kekik hasadının startı verildi

Denizli Valisi Hasan Karahan ve Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce kekik diyarı Gözler Mahallesi’nde düzenlenen tarla günü etkinliğine katıldı. Etkinlikte kekik hasadının startı verildi.

‘Tarla Günü Etkinliği’nde kekik hasadının startı verildi

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce kekik diyarı Pamukkale İlçesi’ne bağlı Gözler Mahallesi’nde, ‘Tarla Günü Etkinliği’ düzenlendi. Hasat etkinliğine, Denizli Valisi Hasan Karahan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Denizli Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya ve vatandaşlar katıldı. Etkinliğin ev sahipliğini ve açılış konuşmasını yapan Mehmet Aksoy; “Başta Sayın Valimiz, Başkanımız ve Tarım İl Müdürümüz olmak üzere hepinize çok teşekkür ederim. Uzun yıllardır kekik üretimi yapıyorum ve hasat şenliğinin benim tarlamdan başlaması beni çok mutlu etti” diye konuştu.

“DENİZLİ KEKİK ÜRETİMİNDE BİRİNCİ”

‘Tarla Günü Etkinliği’ne katılanlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Denizli Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya; “Bugün özellikle kekik hasadı için burada toplandık. Bizim kekik de Türkiye’de ki payımız yüzde 92, üretim olarak da yüzde 96’sını temsil ediyoruz Denizli olarak. 2019 yılı hasat dönemi an itibari ile başladı. Yaklaşık 135 bin dekar alanda, yine yaklaşık 14 bin ton civarında kekik rekoltesi bekliyoruz. Kilo fiyatı ise 7 ila 8 lira arasında. İlimiz çiftçilerine bu yıl yaklaşık 90 milyon TL civarında bir katkısı olacak. Dünyada ise kekiğin dış ticaret hacmi doğadan toplanılanlar birlikte 18 bin ton civarında. Bunun yaklaşık yüzde 75’i ülkemizden ülkemiz tarafından karşılanmakta ve yıllık 61 milyon dolar gelir elde edilmektedir. Dünya kekik üretimi ve ticaretinde Denizli ayrı bir yere sahiptir. İlimizde üretilen kekikler başta ABD ve Almanya olmak üzere dünyanın 89 farklı ülkesine ihraç edilmektedir. İl müdürlüğü olarak kekik başta olmak üzere tüm tıbbi ve aromatik bitkilere ayrı bir önem vermekteyiz. Sektörün gelişimi için tıbbi ve aromatik bitkiler yaygınlaştırma projesi ile yeni bitkileri de ilave ederek çalışmalarımıza devam etmekteyiz” diye konuştu.

“DÜNYANIN KEKİK ÜRETİM MERKEZİNDEYİZ”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Pamukkale ilçemiz oldukça verimli topraklara sahip. Pamukkale ilçemiz her ne yaparsa dünyada bir numara olacak şekilde yapar. Bugün de dünyanın kekik üretim merkezindeyiz. Ve bu merkezin ortaya çıkmasında gayret gösteren tüm çiftçi arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Sizlerin bu emeklerine de bizim karşılık verebilmemiz, sizlerin bu emeklerinin karşılığının maddi olarak da değerinin daha fazla olması için belediye olarak bizim de katkı vermemiz gerektiğinin farkındayım. Nelere ihtiyaç olur ise biz sizin yanınızdayız. Geçtiğimiz günlerde asli görevimiz olan, çiftçilerimizin arazilerine daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde gidebilmelerini temin edebilmek için arazi yollarımızı kumlama ve genişletme çalışmalarımızı başlattık ve şu anda da hummalı bir şekilde devam ediyoruz.”

“KEKİKTE ÜRETİM VE İHRACATTA BİRİNCİ SIRADAYIZ”

Denizli Valisi Hasan Karahan ise; “Denizlimiz Türkiye’nin ender örnek şehirlerinden bir tanesi. Kentimiz tarımda da bu önderliğini gösteriyor. Özellikle kekik üretiminde ve ihracında birinciyiz ancak bunun sonu yok. Biz hem kaliteyi hem de üretimi arttıracağız. Tüm çiftçilerimize bol berektli kazançlar diliyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kekik tarlasına gidildi, hasadın startını eline orak alan Vali Karahan, Başkan Örki ve İl Müdürü Erkaya verdi. Burada da kısa bir açıklama yapan Vali Karahan ve Başkan Örki; daha önce de ellerine orak aldıklarını ve hasat yaptıklarını, köy havasını özlediklerini dile getirdiler.

Hasat startının verilmesinin ardından Gözlerli kadınların hazırladı saç börekleri misafirlere ikram edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER