TASARIMCILAR ÖDÜLLERİNİ ZEYBEKCİ'DEN ALDI

TASARIMCILAR ÖDÜLLERİNİ ZEYBEKCİ'DEN ALDI

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) düzenlediği Türkiye Tasarım Haftası (Design WeekTurkey) kapsamında düzenlenen Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Ödül almaya hak kazanan tasarımcılar ödüllerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den aldı.

Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından oluşturulan, Türkiye Tasarım Haftası-Design Week Turkey kapsamında düzenlenen Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Dereceye giren tasarımcılar, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Törene; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katılırken; Denizli’de de TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, DENİB Denetim Kurulu Üyesi-Tasarım Komitesi Başkanı Murat Tosunoğlu, DENİB Yönetim Kurulu Üyesi –Yarışma Komitesi Üyesi Bekir Serdar Mutlubaş ileDENİB Yönetim Kurulu Üyesi-Yarışma Komitesi  Üyesi İsa Dal ödül törenindeki yerini aldı.

“BİZ ÜRETİCİLERİ VE İHRACATÇILARI TASARIMA YÖNLENDİRMEK İSTİYORUZ”
Törende konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bir insanın günde ortalama 400 nesne gördüğünü ve bunların tasarıma konu olduğuna işaret etti. Büyükekşi, “İşte biz üreticileri ve ihracatçıları tasarıma yönlendirmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalar yapsınlar istiyoruz. Tasarıma para harcamayı öğrensinler. Taklitten tasarıma geçmeyi öğrensinler. Çünkü biliyoruz ki tasarım, ürünlerin katma değerini artırıcı güçlü bir etkidir. Çalışmalar ve destekler ile son 10 yılda yüzde 35 artarak yıllık 40 bini aşan endüstriyel tasarım başvuruları, 100 binlere 200 binlere ulaşacak. Tüm tasarımcılarımızı, medeniyetimize ve ekonomimize ilham verici katkılar yapmaya davet ediyoruz” dedi.

“BİLGİYİ, TASARIMI SATIN ALAN DEĞİL, ÜRETEN BİR ÜLKE OLMALIYIZ”
Türkiye'nin büyümesiyle 3. çeyrekte gerek OECD gerekse G20 ülkeleri arasında birinci olacağını söyleyen Ekonomi Bakanı Zeybekci ise, “Dördüncü çeyrekle beraber yıl sonu itibariyle dünyada ilk 2'de veya 3'te olacak olan bir ülkeden bahsediyoruz. Yani bu kadar kabına sığmayan ülkenin ihtiyacı olan tek bir şey vardır. Türkiye artık tüketim alışkanlıklarını belirleyen, dağıtım ve tüketim kanallarına hakim olan bir ülke olmalı” ifadelerini kullandı. Türkiye'nin gelinen noktada fason üretim merkezi olmak istemediğini ifade eden Zeybekci, “Artık böyle devam edemeyiz. O maraton ve uzun mesafe yarışları gibi herkes yarışı bitiriyor ama madalya ilk 3'e veriliyor. O yüzden bilgiyi, tasarımı satın alan değil, üreten bir ülke olmalıyız” diye konuştu.

60 TASARIMCIYA ÖDÜL VERİLDİ
Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması Ödülleri, Kavramsal Tasarım, İyi Tasarım, Üstün Tasarım olmak üzere toplam 3 kategoride 26 sektöre yönelik ürün tasarlayan 60 tasarımcıya verildi. Toplam 8 tasarımcıya verilen Üstün Tasarım Ödülleri'ni 3'ünü Arçelik, 2'sini Koleksiyon Mobilya için ürün tasarlayanlar aldı. Şişecam, İntema ve GOM'a tasarlanan ürünlerle ise birer Üstün Tasarım Ödülü verildi.     

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER