'Tavas Kurbağası' tel örgüyle korunacak

Dünyada sadece Denizli’nin Tavas İlçesi’nde görülen ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Tavas Kurbağası için yapılan Tür Eylem Planı Çalıştayı’nda konuşan Pamukkale Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri’nden Zooloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Düşen, canlının yaşam alanının çevresinin tel örgüyle kapatılacağını açıkladı.

'Tavas Kurbağası' tel örgüyle korunacak

Tavas İlçesi’ne bağlı Akdağlar Çakıroluk Mevkisi’ndeki sulak alanda yaşayan Tavas kurbağaları, 1960 yılında Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. İbrahim Baran tarafından keşfedilip, bilim dünyasına tanıtıldı. Henüz 20 yaşındayken yeni bir endemik tür keşfeden Prof. Dr. Baran, dünyada sadece bu bölgede yaşadığı tespit edilen kurbağaların ismini 'Rana Tavasensis', Türkçe ismiyle yaşadıkları yerin ismi olan 'Tavas kurbağası' koydu.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Zooloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Düşen, Botanik ve Sistem Uzmanı Prof. Dr. Olcay Düşen ile Ekolog Prof. Dr. Eyüp Başkale, 2010 yılında bölgede tekrar inceleme yaptı. Bilimsel araştırmalar sonucunda, Tavas kurbağalarının sayılarının oldukça azaldığı belirlendi. Akdağlar'da 10 dekar sulak alanda yaşayan ve sayıları yaklaşık 100'e yakın olan türü korumak için akademisyenler harekete geçti. Kurbağaların korunması ve neslinin yaşatılabilmesi için PAÜ ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü iş birliğinde eylem planı hazırlandı. Yaklaşık 6 aylık arazi çalışması tamamlandı. Şiir Otel’de, türün neslinin devamı için neler yapılacağının görüşüldüğü 'Tür eylem planı toplantısı' yapıldı.

“5 YILLIK BİR İZLEME PLANIMIZ VAR”

Çalıştayda konuşan PAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Zooloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Düşen; “Bütün emeğimiz ve çabamız Milli Parklarla beraber bu türün devamını sağlamak, neslinin tükenmesini önlemek. Bu bölge şu anda korumasız durumda. Burada bir koruma bölgesi oluşturacağız ve türün gelecek kuşaklara devamını sağlamış olacağız. En az 5 yıllık bir izleme planımız var. Koruma projesi ile birey sayısının artacağından eminiz. Kurbağaların yaşadığı alan insan girişine ve tahribatına açık bir nokta. Yakın zamanda bölge koruma altına alınacak. Tel örgüyle etrafı çevrilerek, insan ve hayvan girişine kapatılacak. Böylelikle tür üzerindeki baskı azaltılarak birey sayısı arttırılacak” dedi.

“NESLİ TEHLİKE ALTINDA”

“Türün devamı hakkında bir uçurumun eşiğine geldik” diyen Ekolog Prof. Dr. Eyüp Başkale, “Ya hepsi yok olup gidecek, ya da koruma çalışmalarıyla biz bu türün devamını sağlayacağız. Elimizden geldiği kadar doğal sürece müdahale etmeden yapacağımız birey sayısını arttırmak istiyoruz” diye konuştu.

“5 YILLIK BİR PLANIMIZ VAR”

Doğa Koruma ve Milli Parklar Denizli Şube Müdürü Hamdi Akan; “Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, 2019 yılı itibariyle 100 türde tür koruma eylem çalışmamız var. İlimizde Rana Tavasensis türü eylem planı yapılmakta. Bu tür planı çerçevesinde 5 yıllık bir planımız var ve onu takip edeceğiz. Bu plan çerçevesinde hangi kurum ne kadar fayda sağlar, görevi nedir, neler yapılması gerekiyor bu çalıştayda ve sonrasında ortaya çıkacak. Tavas Kurbağasını böylelikle hem sayı olarak hem de tür olarak daha iyi seviyelere Pamukkale Üniversitesi’yle beraber getirmeyi hedefliyoruz” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER