Tavas'ta Milli Mücadele ruhu yeniden yaşatıldı

Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin 101 yıl önceki çağrısı üzerine ilk destek verilen Tavas’ta milli mücadele ruhu yeniden yaşatıldı.

Denizli’de 101 yıl önce Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin çağrısı üzerine başlatılan çağrıya ilk destek Tavas’tan geldi. Cumhuriyet tarihine adını altın harflerle yazdıran Ahmet Hulusi Efendi’nin milli mücadele için yaktığı meşaleye cevap veren Tavas halkı çarşı meydanında Müftü Cennetzade Tahir Efendi öncülüğünde büyük bir miting yaptı. Davul ve zurnalar eşliğinde gönüllü askere gitmek için imzalar atıldı. O gün taşla, sopayla yokluk içinde milli mücadeleye baş koyan Denizliler ve Tavaslılar tek bir düşman askerinin şehre girmesine izin vermeyerek tarihteki yerini aldı. Milli mücadeleye ilk destek veren ilçe olması sebebiyle, Tavas Belediye Meclisi, 03 Kasım 2016’da 16 Mayıs'ı Zeybekler Günü ilan etti.

Tavas’ta milli mücadele ruhu yeniden düzenlenen törenle yeniden yaşatıldı. Program, Kaymakamlık önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Törende konuşan Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık; “16 Mayıs 1919'da, atalarımızın başlattığı direniş meşalesini bugün aynı ruhla yüreklerimizde hissediyoruz. Bu günün Belediye Meclisi’nde Zeybekler Günü ilan edilmesiyle Tavas'ın 1919'da gösterdiği milli mücadele ruhunun gelecek nesillere aktarılması hedeflenmiştir. Hür ve bağımsız bir ülkenin bugününü bizlere armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kurtuluş mücadelesinde Denizli halkına önderlik yapan Müftü Ahmet Hulusi Efendi ile ülke savunmasında canını feda eden milli mücadele kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211