Tavas'tan dünyaya efe kıyafeti ihracatı

Denizli’nin Tavas İlçesi’nde yaşayan ve 120 metrekarelik işyerinde yaklaşık 50 yıldır kostüm diken 67 yaşındaki Mehmet Urlu, dünyanın değişik ülkelerine efe kıyafeti ihraç ediyor.

Denizli’nin Tavas İlçesi’nde yaşayan 67 yaşındaki Mehmet Urlu, 17 yaşında bir terzinin yanında çırak olarak meslek hayatına adım attı. Sonrasında 25 yıl terzi olarak ilçeye hizmet eden Urlu, efe kıyafeti dikimine yöneldi. Urlu’nun yaptığı kıyafetlerin namı kısa sürede ilçe dışına çıktı. Böylece çalışma alanını genişleten Urlu, Türkiye'nin bütün yörelerine ait halk oyunları gruplarının kostümlerini dikmeye başladı. Küçük dükkânında ürettiği kostümlerle tanınan Urlu'nun efe kıyafetleri; şimdi de Almanya, Avusturya, Suudi Arabistan, İsviçre, Hollanda ve ABD'den alıcı buluyor.

“MOTİFLERİ KENDİM ÇİZİYORUM”

Efe kıyafeti dikmenin kolay bir şey olmadığını ifade eden Mehmet Usta, “Bunun çeşit çeşit motifleri var. O motifleri yerine oturtacaksın, beğeniye sunacaksın. Eğer tutarsa, beğenirlerse devam edersin, yoksa bir daha değiştirmeye kalkarsın. Çünkü bunlar Osmanlı motifi olduğu için marka da alamıyorsun. Kafam da çok iyi çalışır. Bir motifi bir kere görmem ile onu işlemem bir olur. Çok çalıştım. Artık yaşlandım. Oğlanlarıma bayrağı teslim ettim. Allah’a çok şükür dünya markası oldular. Motifleri kendim çiziyorum ama marka almaya gerek duymuyorum. Zira çok desen var. Osmanlı deseni, dünyaca meşhurdur. Şimdiki yaptığımız kostümlerde desen de tutuldu. Diktiğimiz kostümler, dünyanın dört bir yanına gidiyor. Fransa'dan Avusturya'dan, Almanya'dan, Arabistan'dan almak için geliyorlar. Diktiğim kıyafetlerle halk oyunu yarışmasına katılan ekiplerin bazıları dünya şampiyonu oldu” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER