Tavas tarımında bir ilk

Tavas Belediyesi’nden pandemi sürecinde hayati öneme sahip olan tarım sektörüne milli ve yerli akıllı gübre hibesi geldi. ‘Tavas Belediyesi Geleceğine Sahip Çıkıyor, Tarım ve Hayvancılığı Destekliyor, 7’den 70’e Çiftçisi İle Buluşuyor’ projesi kapsamında 232 üreticiye bin 624 çuval akıllı gübre dağıtıldı.

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede etkisi altına alan korona virüs pandemisi, tarım sektörünün hayati öneme sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Tedarik zincirindeki bozulmalar ve iklim değişikliği, dünya genelinde gıda artışlarına neden olurken; Tavas Belediyesi ilçenin tarım sektörüne cansuyu oldu. Tarımda öncü ve önder olmaya devam eden Tavas Belediyesi, tarım ve hayvancılık alanında en fazla yatırım yapan belediyelerin başında gelmeye başladı.

Tavas Belediyesi, hububat ve yem bitkileri yetiştiriciliği alanında projeye başvuran üreticilere ‘İnhibütör’ (yavaş salınım) akıllı gübre teknolojisine sahip gübreleri çiftçilerle buluşturarak ilçede bir ilki gerçekleştirdi. ‘Tavas Belediyesi Geleceğine Sahip Çıkıyor, Tarım Ve Hayvancılığı Destekliyor, 7’den 70’e Çiftçisi İle Buluşuyor’ projesi kapsamında, hububat ve yem bitkileri yetiştiriciliği alanına başvuran ve arpa ile buğday ekimi yapan üreticilere yüzde 100 hibeli verecek olduğu milli ve yerli akıllı gübre hibesinde bulundu.

Tavas ve mahallelerinde eğitimlerini tamamlayan 232 üreticiye 1624 çuval akıllı gübre dağıtan Tavas Belediyesi, 5 bin dekar tarım arazisini akıllı gübre ile buluşturularak, üreticilerin yüzünü güldürdü. Gübre teslim programına; Tavas Kaymakamı Mutlu Köksal, Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

“ÇİFTÇİLERİMİZ DAHA ÇOK VERİM VE DAHA KALİTELİ ÜRÜNLER ELDE EDECEKLER"

Projeyle ilgili konuşan Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık; “Göreve geldiğimizde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nü kurarak tarım ve hayvancılık alanında üreticilerimize destek olmak için çalışmalara başladık. Çalışmalarımız tüm hızıyla çalışmalarımız devam ediyor. Üreticilerimizin her zaman yanlarında olduğumuzu buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Belediye olarak her alanda çalışmalarımız devam ediyor. Bölgemizin kalkınmasını, istihdamını sağlamak ve ekonomiyi geliştirmek öncelikli görevlerimiz arasındadır. Projemiz kapsamında  ‘İnhibütör’ (Yavaş salınım) akıllı gübre teknolojisini ilçemize ve üreticilerimize kazandırıyoruz. Bu teknoloji ile çiftçilerimiz daha çok verim ve daha kaliteli ürünler elde edecekler. Gübrede bulunan azot bitkilerin en çok kullandığı kritik bir besin elementidir. En çok üretilen ve çiftçiler tarafından en çok kullanılan gübreler azotlu gübrelerdir. Türkiye’nin ilk akıllı milli gübresi olan bu gübre ile üretimin artması ve elde edilen yüksek kaliteli verim ile çiftçilerimizin gelir seviyesinin yükseltilmesini de amaçlamaktayız. Hedefimiz; yeni teknolojiyi kullanarak, üretimin devam ettirmek, yeni üreticilerin sayısı ve ekim alanlarını arttırmaktır.  Verdiğimiz hibelerle tarımsal alandaki yeni teknolojileri İlçemize ve çiftçilerimize kazandırmaya devam ediyoruz. Ürününüz bol, kazancınız bereketli olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2022, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER