TAVAS ZEYBEK FESTİVALİ BAŞLIYOR

Zeybekler kenti Tavas Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi yapılacak olan Tavas Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali, bugün start alıyor. 9 ilden gelen zeybeklerin görsel şölen sunacağı etkinlikler,  saat 17: 30'da Çarşı Meydanı’ndan Bağlar Mesireliği’ne Mehteran, Atlılar, Halk Oyunları Ekipleri ve vatandaşlarla kortej yürüyüşü yapılarak başlayacak.

Zeybekler kenti Tavas Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi yapılacak olan Tavas Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali’nde hazırlıklar tamamlandı. Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde ilçede düzenlenen 2. Tavas Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. 20 Temmuz Cuma Günü açılış seremonileriyle festivali başlatacaklarını vurgulayan Başkan Akyol, festivalin 3 gün süreceğinin ve festivalde birçok ünlü sanatçının da sahne alacağının müjdesini verdi. Festivalin temel amacının Tavas’ı tanıtmak olduğunu belirten Başkan Akyol ; “Tavas’ın kendi ölçeği içerisinde ekonomik, sosyal, kültürel anlamda tanıtılmaya her daim ihtiyacı var. Her yerin böyle bir ihtiyacı var çünkü şartlar değişiyor. Biz de bu değişim içerisinde Tavas’taki güzellikleri, şu ana kadar yapılan ve yapılmaya devam edilecek olan hizmet destanlarını gerek hükümetimiz Ak Parti tarafından gerçekleştirilmiş genel bütçe, gerekse Büyükşehir Belediyemiz ve Tavas Belediyesi üçgeniyle gerçekleştirilen çalışmalarımızla anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

“FESTİVAL NORMAL ŞARTLARDA 16 MAYIS’TA YAPILACAKTI”
Festivalin normalde ‘Zeybekler Günü’ olması dolayısıyla 16 Mayıs’ ta yapılacağını ama gurbetçi vatandaşlar, öğrenci ve memurlardan gelen yoğun talep üzerine bu günlere aldıklarını dile getiren Başkan Akyol, ”Şu anda Tavas’ın nüfusu 45 bin ama yaz aylarında 3 aylık süreçte 60 - 65 binleri buluyor. Bütün bu vatandaşlarımız ve kardeşlerimiz festivalde bulunmak istedikleri için böyle bir erteleme yaptık” diye konuştu.

DERYA ULUĞ VE GRUP KOLPA KONSER VERECEK
Festival programının detaylarına da değinen Başkan Akyol, şöyle konuştu: “Cumartesi günü Pamukkale Üniversitesi’ndeki hocalarımız tarafından çok güzel panellerimiz olacak  Kırgızistan Eski Dış İşleri Bakanı Askar Aytmatov (Cengiz Aytmatov’un oğlu) da Tavas’ta olacak. Cumartesi günü Grup Kolpa konser verecek. Pazar günü en önemli etkinliklerimizden biri, Gökay Yörük şenliklerimiz, sabah saat 10:00’dan 16:00’ya kadar devam edecek. O günün akşamında Derya Uluğ konseri var. Saat 18:00’de ise amfi tiyatroda ilgi çekici ve farklı sürpriz bir gösteri olabilir. Onu şimdi burada açıklamak istemiyorum. O da sürpriz olsun” şeklinde ifade etti.

“9 İLİN ZEYBEKLERİ TAVAS’TA OLACAK”
“Türkiye’de bugün mekan adıyla anılan en önemli folklor Tavas Zeybeği” diyen Başkan Akyol, festivalin isminin neden zeybek olduğuna şu sözlerle açıklık getirdi: “15 - 16 Mayıs 1919’lara gidelim. Türkiye’de yapılan ilk 3 önemli mitingin Denizli’de olması sebebiyle zeybekçe ve yiğitçe bir duruş sergileyen Tavaslıları biliyorsunuz. Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin fetvasından hareketle Yunan’a karşı bir duruş sergilediler. Bu zeybekçe duruş hakikaten yiğitçe bir duruştu. 9 ilimizden Ege’nin Efeleri Tavas’ta olacak ve 3 gün boyunca herkesi zeybek oyununa ve duruşuna doyuracaklar.

Tavas’ta herkesi misafir edebilecek kapasitemiz var. Muhabbetimiz, serin havamız ve sürprizlerimiz var. Herkesi Tavas’a bekliyorum.”

SERDAR KİRİŞ – DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER