TAVAS, 'ZEYBEKLER GÜNÜ'NÜ KUTLADI

TAVAS, 'ZEYBEKLER GÜNÜ'NÜ KUTLADI

Tavas Belediye Meclisi tarafından 2016 yılında alınan kararla ilan edilen ‘Zeybekler Günü’, Kaymakamlık bahçesinde düzenlenen törenle kutlandı.
99 yıl önce Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin çağrısı üzerine Denizli'den başlatılan çağrıya 16 Mayıs günü Tavas'tan ses geldi. Tavas, milli mücadeleye ilk destek veren ilçe olması sebebiyle, Tavas Belediye Meclisi 2016 yılında aldığı karar ile 16 Mayıs'ı ‘Zeybekler Günü’ ilan etti. 2016 yılında ilan edilen ‘Zeybekler Günü’ dolayısıyla Tavas’ta tören düzenlendi. Programa; Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Garnizon Komutanı Asteğmen Yalçın Yaman, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri,  daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakamlık bahçesinde düzenlenen çelenk sunma töreninde günün önemi belirten konuşmayı yapan Tavas Belediye Başkan Yardımcısı Emekli Albay İsmail Başlı, “15 Mayıs 1919'da Denizli'de Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin milli mücadele için yaktığı meşaleye 16 Mayıs' ta cevap veren Tavaslılar, büyük bir miting düzenleyerek Milli Mücadele ruhuna ortak olmuşlardır. Bu vesileyle Tavas Belediye Meclisimiz 16 Mayıs gününü Zeybekler Günü ilan etmiş ve Tavas'ın 1919' da gösterdiği milli mücadele ruhunu gelecek nesillere aktarmayı hedeflemiştir. 16 Mayıs 1919'da, atalarımızın başlattığı direniş meşalesini bugün aynı ruhla yüreklerimizde hissediyoruz. Kalbimiz, dünyanın dört bir tarafında haksızlığa maruz kalan Müslümanlar için aynı hissiyatla atıyor. ABD'nin Orta Doğu’da fitneyi körükleme projesi olan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail Devleti'nin Filistinli kardeşlerimizi katledişi, kalbi vatanı ve dini için atan hiçbir Müslüman'ın kabullenebileceği bir şey değildir. Tavas halkı, haksızlığa ve zulme karşı mücadele eden Filistinli kardeşlerinin yanındadır” dedi. Program, Türk Bayrakları’nın dağıtılmasıyla sonlandı.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER